Hastanede yatan çocuklarda uyku arkadaşı uygulamasının psikososyal semptomlara etkisi
The effect of sleep companion application on psychosocial symptoms in hospitalized children
  1. Tez No: 873063
  2. Yazar: ŞEYMA ALAN POYRAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSEL KÖKCÜ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma hastanede yatan 6-12 yaş okul çocuğuna uyku arkadaşı uygulamasının psikososyal semptomlara etkisinin incelenmesi amacıyla, randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Sivas ilinde bulunan bir üniversite ve bir devlet hastanesinde araştırmanın yapıldığı tarih aralığında klinikte yatan okul çağı çocukları oluşturmaktadır. Örneklemini ise Haziran 2023-Şubat 2024 tarihleri arasında ilgili serviste yatmakta olan, bilgilendirme sonrası araştırmaya katılım için ebeveynlerinden yazılı ve sözlü izin alınan, dahil edilme kriterlerine uyan 97 (50 kontrol, 47 deney grubu) okul çocuğu oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Tanıtıcı Bilgiler Formu”ve“Hastanede Yatan Çocuklar İçin Psikososyal Semptomları Tanılama Ölçeği (ÇPSTÖ)”kullanılmıştır. Deney grubundaki çocuklara hastanede kaldıkları 3 gün süre boyunca beraber uyumaları için“uyku arkadaşı”verilmiştir. Üç gün sonrasında tekrar ÇPTSÖ uygulanmış ve veriler oluşturulmuştur. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 kullanılmıştır. Araştırmamıza katılan çocukların %48,5'i kız, %51,5'i erkektir. Araştırmamızda psikososyal semptomları tanılama ölçeğine göre deney grubundaki çocukların ön test toplam puanlarının 20.14±5.44, son test toplam puanlarının ise 14.04±5.45 olduğu bulunmuştur. Deney grubunun son test uygulamasında psikososyal semptomların azaldığı görülmüştür (p=0,000
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to examine the effect of sleep companion application on psychosocial symptoms in hospitalized school children aged 6-12 years. The population of the study consisted of school-age children hospitalized in a university and a state hospital in Sivas province. The sample consisted of 97 school children (50 control, 47 experimental group) who were hospitalized in the relevant service between June 2023 and February 2024, whose parents' written and verbal consent was obtained for participation in the study after being informed, and who met the inclusion criteria.“Descriptive Information Form”and“Psychosocial Symptom Diagnostic Scale for Hospitalized Children (PSDS)”were used as data collection tools. Children in the experimental group were given a“sleep companion ”to sleep together for 3 days during their hospitalization. After three days, the PSDS was administered again and data were collected. SPSS 22 was used to analyze the data obtained in the study. Of the children who participated in our study, 48.5% were girls and 51.5% were boys. According to the Psychosocial Symptoms Diagnostic Scale, the total pre-test scores of the children in the experimental group were 20.14±5.44 and the total post-test scores were 14.04±5.45. It was observed that psychosocial symptoms decreased in the posttest of the experimental group (p=0.000