Sıçanlarda deneysel koroziv özofagus yanık modelinde TNF-alfa inhibitörü Adalimumab'ın striktür ve inflamasyon üzerine koruyucu etkisinin incelenmesi
Investigation of the protective effect of TNF-alpha inhibitor adalimumab on stricture and inflammation in experimental corrosive esophageal burn model in rats
- Tez No: 873071
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF ÜSTÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmada TNF alfa inhibitörü Adalimumab'ın sıçanlarda oluşturulan korozif özofagus yanıklarında TNF alfa salınımını inhibe ederek inflamasyona ve sonrasında striktür gelişimi üzerine ne kadar etkin olabileceğinin araştırılması amaçlandı. Teorik olarak Crohn hastalarında bağırsak lümenindeki inflamatuar daralmayı azaltan bu ilacın özofagus darlıklarında da etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 250-300 gram ağırlığındaki 48 adet dişi Wistar Albino sıçanı 4 gruba ayrıldı. Gruplar 12 sıçandan oluşturuldu. Grup 1 (kontrol): Laparotomi yapılarak korozif özofagus modeli oluşturuldu. Tedavi verilmedi. Grup 2 oral (lokal) Adalimumab: Laparatomi yapılarak korozif özofagus modeli oluşturuldu ve intraluminal 5mg/kg Adalimumab verildi. Grup 3 sistemik (subkutan) Adalimumab: Laparatomi yapılarak korozif özofagus modeli oluşturuldu ve sistemik olarak 5mg/kg Adalimumab verildi. Grup 4 lokal+sistemik Adalimumab: Laparatomi yapılarak korozif özofagus modeli oluşturuldu ve hem sistemik, hem intraluminal 5mg/kg Adalimumab verildi. Her gruptaki sıçanların deney öncesi ve sakrifiye edilmeden hemen önce ağırlıkları ölçüldü. 10 gün sonra sıçanlar sakrifiye edildi ve özofagusun distal 2 cm'lik segmenti çıkartıldı. Patolojik incelemelerde özofagus stenozunu belirlemek lümen açıklığının özofagus duvar kalınlığına oranı hesaplanarak stenoz indeksi belirlendi. Özofagus duvarındaki doku hasarını ölçmek için dokular incelenerek 3 ayrı kategoride 0-5 arası skorlama yapılarak histopatolojik hasar skoru kullanıldı. Ayrıca çıkartılan özofagus dokularından spektrofotometrik yöntem ile doku hidroksiprolin düzeyleri ölçüldü. Sonuçların analizi SPSS programı ile yapıldı. Testlerde 0.05'ten küçük p değerleri anlamlı kabul edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effectiveness of TNF alpha inhibitor Adalimumab on inflammation and subsequent stricture development by inhibiting TNF alpha release in corrosive esophageal burns in rats. Theoretically, it was aimed to investigate the effect of this drug, which reduces inflammatory narrowing of the intestinal lumen in Crohn's disease patients, on esophageal strictures. Material and Method: Forty-eight female Wistar Albino rats weighing 250-300 grams were divided into 4 groups. The groups consisted of 12 rats. Group 1 (control): A corrosive esophagus model was created by laparotomy. No treatmant was given. Group 2 oral (local) Adalimumab: A corrosive esophagus model was created by laparotomy and intraluminal 5mg/kg Adalimumab was given. Group 3 systemic (subcutaneous) Adalimumab: A corrosive esophagus model was created by laparotomy and 5mg/kg Adalimumab was given systemically. Group 4 local+systemic Adalimumab: A corrosive esophagus model was created by laparotomy and both intraperitoneal and intraluminal 5mg/kg adalimumab was given. The weights of rats in each group were measured before the experiment and just before sacrifice. After 10 days, the rats were sacrificed and the distal 2 cm segment of the esophagus was removed. In pathologic examinations, stenosis index was determined by calculating the ratio of lumen patency to esophageal wall thickness to determine esophageal stenosis. In order to measure tissue damage in the esophageal wall, tissues were examined and histopathologic damage score was used by scoring between 0-5 in 3 different categories. In addition, tissue hydroxyproline levels were measured from the removed esophageal tissues by spectrophotometric method. The results were analyzed by SPSS program. P values less than 0.05 were considered significant.