İtalyan çimi ve çayır üçgülü karışımına ilave edilen laktik asit bakterileri ve enzim içeren inokulantın silaj kalitesi ve sindirilebilirliği üzerine etkisi
The effect of lactic acid bacteria and enzym inoculant added to italian ryegrass and red clover mixture on silage quality and digestibility
  1. Tez No: 873072
  2. Yazar: EMEL CAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA SELÇUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hayvan Besleme Ve Beslenme Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, İtalyan çimi-çayır üçgülü karışımından oluşan silaj materyaline laktik asit bakterileri+enzim (LABE) katkı maddesinin inokülasyonunun silajın besin madde bileşimi, kimyasal özellikleri ve in vitro sindirilebilirlik değerleri üzerine etkisini belirlemektir. Araştırmada, kontrol grubunun silajlarına LABE inokulantı eklenmezken, LABE1 ve LABE2 gruplarına sırasıyla 150 000 ve 300 000 kob/g silaj materyali olacak şekilde LABE eklenmiş ve 60 gün inkübe edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of inoculation of lactic acid bacteria+enzyme (LABE) additive to the silage material consisting of İtalian ryegrass-red clover mixture on nutrient composition, chemical properties and in vitro digestibility values of silage. In the study, while no LABE inoculant was added to the silages of the control group, LABE was added as 150 000 and 300 000 cfu/g of silage material for LABE1 and LABE2 groups, respectively, and incubated for 60 days.