Hemşirelerin sosyal sermaye durumlarının işten ayrılma niyetlerine etkisi
The effect of nurses' social capital status on their intention to quit their job
  1. Tez No: 873070
  2. Yazar: NESİBE SOFUOĞLU KABASOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DEMİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Araştırma, hemşirelerin sosyal sermaye durumlarının işten ayrılma niyetlerine olan etkisinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı tipte gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Düzce il merkezinde bulunan Düzce İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Düzce Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Atatürk Devlet Hastanesi'nde görev yapan 621 hemşire oluşturdu. Araştırma verileri, Aralık 2023-Mart 2024 tarihleri arasında, çalışmaya katılmayı kabul eden 287 hemşire ile“Hemşire Tanıtım Formu”,“Hemşirelikte Sosyal Sermaye Ölçeği”ve“İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği”kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Tüm sonuçlar p0,05). Hemşirelerin sosyal sermayelerini artırmak ve işten ayrılma niyetlerini azaltmak için hemşireler arasında iş birliğini geliştirecek ekip temelli çalışmalar ve sosyal etkinlikler düzenlenmesi, yöneticilerin hemşirelerin mesleki gelişimlerini ve kariyer planlamalarını desteklemesi, hemşirelerin eğitim ve mentorluk programları aracılığıyla bilgi ve deneyimlerini birbirleriyle paylaşmalarının teşvik edilmesi, hemşirelerin çalışma koşullarının ve iş yüklerinin iyileştirilmesi ve karar alma süreçlerine katılımlarının artırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted with a descriptive design to investigate the impact of nurses' social capital on their turnover intentions. The population of the study consisted of 621 nurses employed by Düzce University Health Research and Application Centre and Atatürk State Hospital, affiliates of the Düzce Provincial Health Directorate situated in the center of Düzce province. Data collection occurred from December 2023 to March 2024 through face-to-face interviews employing the“Nurse Acquaintance Form,”“Nursing Social Capital Scale,”and“Turnover Intention Scale.”The participants comprised 287 nurses conceding to partake in the research. Outcomes were deemed statistically significant at p0.05). Recommendations include the advancement of team-based endeavors and social events to foster cooperation among nurses, augmenting social capital and mitigating intent to leave. Additionally, management should support nurses' professional development and career progression, endorse the reciprocal exchange of expertise and experiences through educational initiatives, enhance working conditions and manage workloads, and amplify nurses' involvement in decision-making processes.