Yoğun bakım hastalarına uygulanan akupresürün ağrı ve fizyolojik parametrelere etkisi
Effect of acupressure applied to intensive care patients on pain and physiological parameters
- Tez No: 873077
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AFİTAP ÖZDELİKARA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırmada yoğun bakım hastalarına uygulanan akupresürün ağrı ve fizyolojik parametreler üzerine etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Materyol ve Metod: Araştırma, tek kör randomize plasebo-kontrollü-deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Aralık 2022- Aralık 2023 tarihleri arasında Giresun Eğitim Araştırma Hastanesindeki erişkin yoğun bakım birimlerinde yatan 30 hasta oluşturmuştur. Veriler, Hasta Bilgi Formu, Glaskow Koma Skalası (GKS), Ağrı Değerlendirme Formu (VAS) ve Fizyolojik Parametre Değerlendirme Formuyla toplanmıştır. Çalışmada HT7, P6, P7, LI4, LV3 noktalarına günde iki kez (sabah-akşam) iki gün boyunca akupresür uygulanmıştır. Psödoakupresür grubunda gerçek noktalarla bağlantısı olmayan alanlara bası yapılmıştır. Kontrol grubunun mevcut bakım ve tedavisine devam edilmiştir. Tüm gruplarda ölçümler uygulama öncesi (1. ölçüm), uygulama bitiminde (2. ölçüm) ve uygulama sonrası 15. dakika (3. ölçüm) ve 30. dakikada (4. ölçüm) yapılarak katılımcıların fizyolojik parametreleri ve ağrı skorları değerlendirilmiştir. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 66,1±16,7 belirlenmiş ve GKS puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır(p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the effect of acupressure applied to intensive care patients on pain and physiological parameters. Materials and Methods: The research was conducted as a single-blind randomized placebo-controlled-experimental. The population of the study consisted of 30 patients hospitalized in adult intensive care units at Giresun Training and Research Hospital between December 2022 and December 2023. Data were collected with the Patient Information Form, Glasgow Coma Scale (GCS), Pain Assessment Form (VAS) and Physiological Parameter Evaluation Form. In the study, acupressure was applied to HT7, P6, P7, LI4, LV3 points twice a day (morning and evening) for two days. In the pseudoacupressure group, pressure was applied to areas that were not connected to real points. The current care and treatment of the control group continued. In all groups, measurements were made before the application (1st measurement), at the end of the application (2nd measurement), and at the 15th minute (3rd measurement) and 30th minute (4th measurement) after the application, and the physiological parameters and pain scores of the participants were evaluated. Results: The average age of the participants was determined as 66.1±16.7 and there was no statistically significant difference between GCS scores (p>0.05).