A trip end model for the manchester metrolink
Manchester metro ağı için seyahat sonu modeli
  1. Tez No: 873091
  2. Yazar: EMİNE TUĞBA YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. SIMON BLAINEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Southampton
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Son birkaç on yılda İngiltere'deki birçok şehir için hafif raylı sistemler önerilmesine rağmen, bunların yalnızca birkaçı inşa edilmiştir. Bu sistemler arasında şüphesiz en başarılı olanı Manchester Metrolink olmuştur. Son yıllarda önemli ölçüde genişletilen Manchester Metrolink'i ileride daha fazla uzatma planları bulunmaktadır. Diğer şehirler için benzer uzatmalar (ve yeni sistemler) önerilmekte, ancak hafif raylı sistemlerdeki bireysel istasyonlarda beklenen yolcu sayısını tahmin etmek için İngiltere'de şu anda geçerli bir yöntem bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışma Manchester Metrolink istasyonları için bir yolcu talep tahmin modeli geliştirerek bu boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Proje, Büyük Manchester'daki 93 hafif raylı istasyonun günlük yolcu sayısı verilerini bağımlı değişken olarak kullanmış ve istasyon kullanımını etkileyen faktörleri araştırmıştır. Genel olarak, etkisi incelenen faktörler arasinda istasyon özellikleri, hizmet alanı özellikleri ve sosyo-ekonomik faktörler yer almaktadir. Kullanilan verilerin manipülasyonu için Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yazılımı ve model kalibrasyonu için İstatistiksel Analiz Yazılımı (SPSS) kullanılmıştır. Modelleme surecinde bagimsiz değişkenlerin birçok farklı kombinasyonu incelenmiştir. Sonuç olarak, çalışma, bir saatteki tramvay sayısı, işyeri nüfusu (istihdam), yerleşik nüfus, şehir merkezine olan mesafe ve istasyon etrafındaki otopark alanının boyutunu içeren beş bagimsiz değişkenle istatistiksel olarak anlamlı bir model (uyarlanmış R2 = 0.855) sunmaktadır. Bu bulgular, önceki araştırmalarla benzerlikler göstermekte olup, Manchester Metrolink'teki yeni hafif raylı istasyonlarda talebi tahmin etmek için yararlı olacagi dusunulmektedir.
Özet (Çeviri)
While light rail systems have been proposed for many cities in the UK in recent decades, relatively few have been constructed. The most successful of these systems has arguably been the Manchester Metrolink, which has been significantly expanded in recent years, and with further extensions planned. Similar extensions (and new systems) are proposed for other cities, but there is currently no transferable methodology in the UK for forecasting the number of passengers who would be expected to use individual stations on light rail systems. Therefore, this study aims to fill this gap by developing a trip end passenger demand model for stations on the Manchester Metrolink. The project used daily passenger count data for existing 93 light rail stations in Greater Manchester as a dependent variable, and factors affecting the station usage were investigated. Also, Geographic Information System (GIS) software for data manipulation and Statistical Analysis Software (SPSS) for model calibration were used. In general, investigated factors considered the influence of station characteristics, service area characteristics and socio-economic factors. For the measurement of some of these factors, the study examined the three different catchment area definitions based on the previous researches and chose the best-fit among these three definitions for each independent. After that, many different combinations of these explanatory variables were examined. As a result, the study provides a statistically significant model (adjusted R2 = 0.855) with five variables including the number of the tram in an hour, workplace population (employment), resident population, distance to city centre and the size of car parking space around the station. These findings show similarities with previous researches. The final model might be useful to forecast demand at new light rail stations on the Manchester Metrolink.