Toplam kalite yönetiminde TÜSİAD - Kalder (EFQM) modeli ve özel sektörde bir firmaya sanal olarak uyarlanması
TÜSİAD - KalDer (EFQM) model in total quality management and simulation of the model in a virtual private company
- Tez No: 89533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA TANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET 1980'li yıllarda tüm şiddeti ile hissedilen arz fazlalığının yanında, ulaşım ve blilim teknolojisindeki hızlı gelişme sonucu dünyamız avuç içi kadar küçülmüş, değişen bu koşullarda dünya ticareti sınır tanımaz bir noktaya gelmiştir. Artık toplumlar, kuruluşlar ve bireyler ihtiyaçları olan mal ve hizmeti kendilerine en uygun imkanı sağlayan herhangi bir yerden alma imkanına kavuşmuştur. Değişen şartlar uluslararası yok edici rekabeti gündeme getirmiş ve şirketler varlıklarını sürdürebilmek için yeni arayışlara yönelmişlerdir. Üretim ve Yönetimde“kabul edilebilir”yerine“hatasız”,“yeterince iyi”yerine“mükemmelliği”öngören Toplam Kalite Yönetimi yeni bir örgütlenme modeli olarak karşımıza çıkmıştır. Bir performans arttırma stratejisi olarak tanımlanabilecek Toplam Kalite Yönetimi (TKY) başarılı bir şekilde uygulandığında kuruluşlarda; müşterilerin (içsel ve dışsal) tatmini, pazar payı, maliyetler, verimlilik, çalışanların tatmini, birimler arası işbirliği vb. Konularda iyileştirmeler sağlayacaktır. Bu iyileştirme hedeflerine ulaşılabilmesi için kuruluşun tüm üyelerinin, sorumluluğu üst yönetime ait olan kalite yönetimine katılımlarının sağlanması gerekmektedir. Geniş katılımlı kalite yönetimi olarak da ifade edebileceğimiz TKY;“ Bir kuruluşta üretilen mal ve hizmetlerin, işletme süreçlerinin ve personelin sürekli iyileştirilmesi ve geliştirilmesi yolu ile en düşük toplam maliyet düzeyinde, önceden belirlenmiş olan müşteri ihtiyaç ve beklentilerinin, tüm çalışanların kendilerinden beklenen yükümlülükleri yerine getirmeleri ile tatmin edilerek (karşılanarak) işletme performansının iyileştirilmesi stratejisi”şeklinde tanımlanmaktadır.“Müşteriler için üstün değerler yaratma”kavramı TK yönetiminde son yıllarda değişen rekabet koşullarının etkisi ile tartışılmaya başlanmış olup, kuruluşlarınpazar paylarını ve karlılıklarını arttırmaları için sistematik analiz yöntemlerini içermektedir. Müşteri, seçimini ona kazandırılacak değere göre yapar. Müşteri gözünde değer aşağıdaki basit formülle özetlenebilir: Değer= (Ürün Kalitesi+ Servis Kalitesi)/(Alım fiyatı+ ömür Maliyeti) Yani müşteri toplam maliyete ve göreceli toplam kaliteye bakmaktadır. Kalitenin parasal olmayan tüm unsurları da içerdiği unutulmamalıdır. Müşteri ürüne, hizmete ve imaja da para vermektedir. Kalite, Fiyat ve Verilen Değer biribirlerine göreceli olarak bağımlıdırlar. Günümüzün iş dünyasında hızla değişen koşullar, TKY ve benzeri pek çok yeni yönetim biçimi arayışları yanında, kuruluşların gelecekte nasıl bir performans göstermesi gerektiği sorusunu da ortaya çıkarmıştır. Geleceğe yönelik beklentiler ve gereksinimler, örgütlerin performans anlayışını belirlemeye başlamış ve bu performansın yönetimi de klasik performans yönetimine göre kabuk değiştirme sürecine girmiştir. Bir kuruluşta Toplam Kalite Yönetim (TKY) stratejisinin geliştirilebilmesi ve bu stratejinin hayata geçirilmesi kültürel bir dönüşüm (transformasyon) gerektirir. Bu dönüşümün en fazla hissedilebileceği alan ise, çalışanların işlerine ve kuruluşa karşı tavır, tutum ve davranışları olacaktır. TKY stratejisinin uygulanabilmesi için gerekli olan katılımcılık, etkili yönetim uygulamaları ile desteklenerek güçlendirilmeli ve çalışanların işlerine ve kuruluşa karşı geliştirmeleri gereken tavır, tutum ve davranışsal dönüşüm sağlanmalıdır. TKY sürecindeki sürekli iyileştirme, sorunların analizi ve çözümü, ekip oluşturma, hedef belirleme, hedeflere göre yönetim ve kalite sağlama görevinin tüm işletme fonksiyonlarına yayılımı ancak tüm personelin katılımı ile gerçekleştirilebilir. Bu ise, organizasyonel yapıda yukarıdan aşağıya doğru katılımcılığı zorlayıcı bir baskı iledeğii, aşağıdan yukarı doğru gelecek bir katılma isteği ile sağlanabilir. Katılma isteğinin yaratılması ve güçlendirilmesi bir kuruluşta üst yönetimin görevidir. Katılımcılığı destekleyen ve güçlendiren personele sahip kuruluşlarda yetki devretmeye hazır istekli yönetim, bunun için motive olmuş nitelikli istekli ve yeterli sayıda personele de sahip olacaktır. Avrupa Kalite Yönetimi Vakfi'nin hedefi, dozu giderek artan rekabet ortaminda sürekli gelişim arzusunda olan kuruluslari, Toplam Kalite Yonetimi'nin yararlari hakkinda bilgilendirmek ve kaliteyi rekabette belirleyici unsur olarak ortaya koyan anlayisi benimsemelerini saglamaktir. Avrupa'da 1992 yılında verilmeye başlanan ödül modelinin bir benzerini KalDerve TÜSİAD işbirliği ile 1993 yılında Türkiye'ye uyarlanarak, TÜSİAD-KalDer Kalite Ödülü adıyla oluşturulan bu ödül 1993 yılından bu yana kazanan kuruluşlara verilmektedir. TÜS\AD-KalDer İş Mükemmelliği modeli dokuz kriterden oluşmuştur. Esnekliği ve gelişmeye açık yapısı modelin üstün tarafını oluşturmaktadır. İki bölüm halinde ayrılması hem anlaşılmayı ve yorumlamayı kolaylaştırmakta, hem de değerlendirmeyi basitleştirmektedir GİRDİLER (Etkenler) tarafında, yönetimin ve çalışanların işleri yapma biçim, teknik ve araçlarını anlatan faktörler, dolayısıyla işin nasıl yapıldığı, sonuçlara nasıl ulaşıldığı sorusunun cevabı bulunur. SONUÇLAR tarafında, girdilerdeki faaliyetler sonucunda neler elde edildiği, hangi sonuçlara ulaşıldığı bulunur.Model özet olarak şöyle açıklanabilir. Müşteri Tatmini, Çalışanların Tatmini ve Toplum Üzerindeki Etki konularında başarı, Politika ve Stratejilerin, Çalışanların, Kaynakların ve Süreçlerin uygun Liderlik anlayışıyla yönlendirilmesi ile sağlanabilir ve böylece İş Sonuçları'nda mükemmelliğe ulaşılabilir. Girdiler kısmındaki kriterler kuruluşun iş sonuçları açısından ne elde ettiği ve etmekte olduğunu irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Within the access of supply in the year 1980's, improvement in the transportation and communication technologies made the world very smaller. With these changes in the world, commercial competition has reached its peak. From time being nations begun to demand to a products and services in which they received most satisfactory results. These interchanging circumtances creates international terminating competiton. Companies try to find“zero defect”instead of“neglible defects”,“total satisfaction”instead of“least satisfaction”in their production and management activities. So this point brings us to Total Qulaity Management. A new approach to organizational model. Total Quality Management can be defined as Performance Improvement Strategy. If it is applied satisfactioraly, We can see the results within or out the organization; Customer satisfaction (inside or end users), market share, production and operating costs, efficiency, employee satisfaction etc. easily. In order to reach these improvement targets, all the members of the organization must take place in these Total Quality trip. Beside this; management of the organization must motivate people as well. Customers, make their preferences to a product or a service according to a value that they received. We can easily formulate this thesis as; Value = (Product Quality + Service Quality) / (Buying Price + Life Cost) As we can understand from the fomula above customers are looking Total Cost and correspodent to this cost, total quality. Customers are paying money to product, service and imageImprovements in now a days business life makes organization s to fine tune their their expectations and wants from the future. Cultural transformation is needed to enlarge Total Quality Management in Traditional Organizations. The aim of European Foundation for Quality Mangemet is to inform organizations about Total Quality Management and its benefits in the dynamic competitive world. EFQM Total Quality Model is adapted to our business life as; TÜSİAD - KalDer Total Quality Model. It consists nine different criterias. The most important side of this model is its flexibility and open to growth. We can divide the model into two different parts as to make it more clear and understandble.“Inputs”and“Results”. In the Inputs we can analyse the managements and employees way of doing their businesses. In the Results section we can understand if they are satisfied or not with their activities that they performed in the inputs section. We summarize the model as: Customer Satisfaction, Employee Satisfaction and Impact on Society, Policy and Strategy and management of employess, resources, processes with right leadership. So by doing all of the above activities we can reach to satisfactory Business Results. Within this frame work we will analyse ABC Visual Company as asimulation of the model, which is aimed to reach Total Quality.