Tip 2 Diabetes mellitus hastalarında HBA1C ile trombosit indeksleri ve RDW düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between HBA1C and platelet indices and RDW level in type 2 Diabetes mellitus patients
- Tez No: 873110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEREN OKTAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmamızda Tip 2 diyabet hastalarında HbA1c ile trombosit indeksleri (PLT, PCT, MPV ve PDW) ve RDW arasındaki ilişkiyi değerlendirerek literatüre katkı sağlamayı amaçladık. Çalışma Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi'nde 01.04.2023-01.10.2023 tarihleri arasında polikliniklere başvuran hastalar üzerinde planlanmıştır. Çalışma grubunu Tip 2 DM tanısı olan ve dışlanma kriterlerini karşılayan; belirtilen tarihlerde hastanemize başvuran ve HbA1c, açlık kan glikozu ve hemogram parametreleri aynı gün içinde çalışılmış kişiler oluşturmaktadır. Kontrol grubunu ise aynı tarih aralığında hastanemize başvuran bilinen kronik hastalığı olmayan ve dışlama kriterlerini karşılayan HbA1c, açlık kan glikozu ve hemogram parametreleri aynı gün içinde çalışılmış kişiler oluşturmaktadır. Gerek çalışma grubunda gerekse kontrol grubunda örneklem seçilmemiştir, evrenin tamamına ulaşılması hedeflenmiştir; ayrıca aynı dönemde istenen diğer laboratuar tetkik sonuçları ve yaş, cinsiyet gibi demografik verileri da çalışma kapsamında değerlendirilmiştir. 1243 Tip 2 DM ve 2681 kontrol grubu olmak üzere toplam 3924 kişi çalışmamız kapsamında ele alınmıştır. Tüm katılımcıların ele alındığı korelasyon analizinde HbA1c ile PLT ve PCT arasında korelasyon saptanmazken; RDW, MPW ve PDW arasında pozitif yönde zayıf korelasyon saptanmıştır. Ayrıca diyabet hastaları HbA1c seviyelerine göre 2 gruba ayrılmıştır. RDW ortalama değeri HbA1c düzeyi ≤%7 olan ve >%7 Tip 2 diyabet gruplarında kontrol grubuna göre yüksek saptanmıştır. Ayrıca HbA1c değeri >%7 üstünde olan tip 2 diyabet grubunda MPW ve PDW ortalama değeri; gerek kontrol grubuna gerekse de HbA1c değeri ≤%7 olan Tip 2 diyabet grubuna göre daha yüksek saptanmıştır. Çalışmamız sonucunda HbA1c düzeylerinde artış ileRDW, MPW ve PDW değerlerinde artış olduğu gözlenmiştir. Diyabetlihastaların değerlendirilmesinde trombosit indeksleri ve RDW nin yol göstericiliği açısından baktığımızda ise daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu düşünülmektektedir. Çünkü birçok preanalitik faktör bu değerleri etkileyebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to contribute to the literature by evaluating the relationship between HbA1c and platelet indices (PLT, PCT, MPV and PDW) and RDW in Type 2 diabetic patients. It was planned on patients who applied to outpatient clinics in Tokat Gaziosmanpaşa University Hospital between 01.04.2023-01.10.2023.The study group consisted of patients with Type 2 DM who met the exclusion criteria, who applied to our hospital on the specified dates and whose HbA1c, fasting blood glucose and hemogram parameters were studied on the same day. The control group consisted of people with no known chronic disease who applied to our hospital on the same date range and who met the exclusion criteria and whose HbA1c, fasting blood glucose and hemogram parameters were studied on the same day. In both the study group and the control group, no sample was selected, it was aimed to reach the entire population; in addition, other laboratory test results requested in the same period and demographic data such as age and gender were also evaluated within the scope of the study. A total of 3924 people, including 1243 Type 2 DM and 2681 control group, were included in our study. In the correlation analysis including all participants, no correlation was found between HbA1c and PLT and PCT, while a weak positive correlation was found between RDW, MPW and PDW. In addition, diabetic patients were divided into 2 groups according to HbA1c levels. The mean value of RDW was found to be higher in the groups with HbA1c levels ≤7% and >7% Type 2 diabetes compared to the control group. In addition, the mean values of MPW and PDW were higher in the type 2 diabetes group with HbA1c level >7% compared to both the control group and the type 2 diabetes group with HbA1c level ≤7%. As a result of our study, an increase in RDW, MPW and PDW values was observed with an increase in HbA1c levels. When we look at the guiding role of platelet indices and RDW in the evaluation of patients with diabetes, it is thought that more studies are needed. Because many preanalytical factors may affect these values.