Ege Bölgesinde yetiştirilen deniz çipuralarında Epitheliocystis enfeksiyonunun araştırılması
Investigation of epitheliocystis infection in sea bream grown in the Aegean Region
- Tez No: 873113
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Patolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Epitheliocystis balıklarda klamidya benzeri organizmalar tarafından oluşturulan, deri ve solungaçlarda kistik yapılarla karakterize bir hastalık olup, pek çok balık türünde görülmektedir. Türkiye'de bu konuda vaka bazlı bildirimlere rastlanılmış, ancak deniz çipuralarında kapsamlı araştırmalara rastlanılamamıştır. Bu çalışmada Ege bölgesinde denizde off shore kafeslerde ve karada toprak havuzlarda deniz suyunda yetiştirilen çipuralarda epitheliocystis varlığının sitolojik ve histopatolojik yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Materyal olarak 5 toprak havuzdan 50 adet ve 5 off-shore deniz işletmesinden 47 adet olmak üzere toplamda 97 yeni ölmüş çipura balığı kullanıldı. Balıkların natif muayenelerinin ardından sistemik nekropsileri yapılarak solungaç, deri ve iç organlardan örnekler alındı. Alınan örneklerin rutin histopatolojik takipleri yapılarak ışık mikroskobunda değerlendirildi. Hem natif hem de histopatolojik incelemeler sonucunda 97 balıktan 48 (% 49,5) tanesinin epitheliocystis enfeksiyon yönünden pozitif olduğu belirlendi. Bu enfeksiyon toprak havuzlarda 11 balıkta (% 22) ve denizdeki off-shore kafeslerde 37 balıkta (%78,7) pozitif olarak belirlendi. Ayrıca 97 balıktan 54'ü parazitle de enfekteydi. Parazitlerin görülme oranları; 97 balıktan 16'sında Trichodina spp. (% 16,5), 33'ünde Microcotyle spp. (% 34), 15'inde Amyloodinum spp. (% 15,5) 1'inde Cryptocaryon spp. (%1) şeklindeydi. Parazitle enfekte 54 balıktan 28 tanesinde epitheliocystis enfeksiyonu (% 51,85) tespit edildi. Microcotyle spp. pozitif olan 33 balıktan 20 tanesinin epitheliocystis ile de pozitif (% 60,61) olarak tespit edilmesi dikkate değer bulundu. Bu çalışmayla Türkiye'de yetiştiriciliği yapılan deniz çipuralarında Epitheliocystis enfeksiyonun durumu ortaya konuldu. Denizdeki off-shore işletmelerinde enfeksiyona daha fazla rastlandığı, parazitlerin enfeksiyona katkısı olabileceği değerlendirildi. Microcotyle spp. enfeksiyonlarının solungaçtaki klorür hücrelerinin sayısında artışa yol açarak epitheliocystis oluşumuna katkı sağlaması sebebiyle epitheliocystis enfeksiyonun önlenmesinde öncelikle Microcotyle ssp. ile mücadele etmek faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Epitheliocystis is a disease caused by chlamydia-like organisms in fish, characterized by cystic structures on the skin and gills, and is seen in many fish species. Case-based reports have been found on this subject in Turkey, but no comprehensive research has been found on sea bream. In this study, it was aimed to investigate the presence of epitheliocystis in sea bream reared in seawater in off-shore cages and in earthen ponds on land in the Aegean region, using cytological and histopathological methods. A total of 97 freshly dead sea bream fish, 50 from 5 earthen ponds and 47 from 5 offshore marine enterprises, were used as materials. Following the native examination of the fish, systemic necropsies were performed and samples were taken from the gills, skin and internal organs. Routine histopathological follow-up of the samples taken was performed and evaluated under a light microscope. As a result of both native and histopathological examinations, 48 (49.5%) of 97 fish were determined to be positive for epitheliocystis infection. This infection was detected positive in 11 fish (22%) in earthen ponds and in 37 fish (78.7%) in offshore cages in the sea. Additionally, 54 of the 97 fish were also infected with the parasite. Incidence rates of parasites; Of the 97 fish, 16 were Trichodina spp (16.5%), 33 were Microcotyle spp (34%), 15 were Amyloodinum spp (15.5%) and 1 was cryptocaryon spp (1%). Epitheliocystis infection (51.85%) was detected in 28 of 54 fish infected with the parasite. It was noteworthy that epitheliocystis infection was detected in 20 of 33 fish that were positive with Microcotyle spp (60.61%). In this study, the status of Epitheliocystis infection in sea bream farmed in Turkey was revealed. It was evaluated that infections were more common in offshore enterprises at sea and that parasites may contribute to the infection. Since Microcotyle spp. infections contribute to the formation of Epitheliocystis by causing an increase in the number of chloride cells in the gill, it may be beneficial to combat Microcotyle spp. first in preventing Epitheliocystis infection.