Sıçanlarda oluşturulan yara modeli iyileşmesinde vakum yardımlı kapama ile kombine kullanılan topikal probiyotik ve türe-spefisik mikrobiyotanın iyileşme üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of topical probiotic and species-specific microbiota on healing in combination with vacuum-assisted closure in wound model healing in rats
  1. Tez No: 873124
  2. Yazar: MEHMET BERKE YUŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ERAY KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Sıçanlarda oluşturulan yara modelinde vakum yardımlı kapama (VYK) ile birlikte kullanılan topikal probiyotik ve türe-spesifik mikrobiyotanın yara iyileşmesi üzerindeki etkisini incelemek. Metot: Çalışmamızda 24 adet erkek Sprague Dawley sıçan kullanıldı. Sıçanlar eşit dört gruba ayrılarak birinci grup kontrol grubu seçildi ve oluşturulan yara modeline sadece vakum yardımlı kapama (VYK) uygulandı. İkinci grup sıçanlarda oluşturulan yara modeline ise yalnızca topikal probiyotik tatbik edildi. Üçüncü grup sıçanlarda oluşturulan yara modelinde VYK ile birlikte topikal probiyotik, dördüncü grup sıçanlarda ise VYK ile birlikte topikal türe-spesifik mikrobiyota uygulandı. Tüm grupların dördüncü, yedinci ve onuncu gününde kontrol görüntüleri alınıp yara bakımları yapıldı ve kapama materyalleri değiştirildi. Takiben tüm gruplar onuncu günde sakrifiye edilerek örnekler alındı ve oluşturulan yara modelinin iyileşme düzeyleri makroskopik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Bulgular: Makroskopik ve histopatolojik değerlendirmeler sonucunda, VYK kullanılan diğer tüm gruplarda yapılan yara alanı takiplerinde VYK kullanılmayan topikal probiyotik grubuna göre yaraların daha hızlı küçüldüğü ve iyileşmenin daha iyi olduğu, VYK ile birlikte topikal probiyotik ve türe-spesifik mikrobiyota uygulanan grupların histopatolojik olarak diğer gruplara anlamlı derecede üstün olduğu gösterildi. (p0,05) Sonuç: Çalışmamızda VYK uygulamasıyla birlikte topikal probiyotik veya türe-spesifik mikrobiyotanın tedaviye eklenmesinin yara iyileşmesi sürecinde olumlu etkileri olduğunu gösterdik. Ancak yara iyileşmesinde orta ve uzun dönem sonuçların ortaya konulması adına daha fazla, daha geniş çaplı çalışmalara ihtiyaç vardır. Özellikle günlük cerrahi pratikte yara tedavisinde bir standart oluşturulması gerektiği göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is evaluating the effect of topical probiotics and species-specific microbiota used with Vacuum-assisted closure (VAC) on wound healing in a wound model created in rats. Methods: Twenty four male Sprague Dawley rats were used in our study. The rats were divided into four equal groups, the first group was selected as the control group, and only Vacuum-assisted closure (VAC) was applied to the created wound model. Only topical probiotics were applied to the wound model created in the second group of rats. In the wound model created in the third group of rats, topical probiotic was applied with VAC, and in the fourth group of rats, topical species-specific microbiota was applied with VAC. On the fourth, seventh and tenth days of all groups, control images were taken, wound care was performed and the covering materials were changed. Subsequently, all groups were sacrificed on the tenth day, samples were taken and the healing levels of the created wound model were evaluated macroscopically and histopathologically. Results: As a result of macroscopic and histopathologic evaluations, it was shown that the wound shrunk faster and healed better in the wound area follow-ups performed in all other groups using VAC compared to the topical probiotic group without VAC, and the groups in which topical probiotic and species-specific microbiota were applied together with VAC were significantly superior to the other groups histopathologically. (p0,05) Conclusion: In our study, we have demonstrated that the addition of topical probiotics or species-specific microbiota to the VAC treatment has positive effects on the wound healing process. However, further and larger-scale studies are needed to reveal medium and long-term results in wound healing. It should be taken into consideration that a standard should be established in wound treatment, especially in daily surgical practice.