Nrem parasomni ve epilepsi hastalarında elektroensefalografi spektrum ve yüksek frekans osilasyon analizi
Electroencephalography spectrum and high frequency oscillation analysis in patients with nrem parasomnia and epilepsy
  1. Tez No: 873127
  2. Yazar: BAHAR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN BENBİR ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Nörolojik Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: NREM (non-REM, rapid eye movements, hızlı göz hareketleri) uyku evresi ile ilişkili parasomniler ve uyku ile ilişkili hipermotor epilepsi arasında klinik ve patofizyolojik benzerlikler mevcuttur. Bu çalışmanın amacı, NREM parasomnisi ve epilepsi hastalarında spektral elektroensefalografi (EEG) özelliklerini ve yüksek frekans osilasyonlarını (HFO, high frequency oscilations) inceleyerek sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak ve olası benzerlik ve farklılıkları ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, NREM parasomnisi tanılı 16 hasta, frontotemporal lob kaynaklı dirençli olmayan epilepsi tanısı alan 14 hasta ve yaş ve cinsiyet uyumlu 10 sağlıklı kontrol dâhil edilmiştir. Spektral EEG verileri her iki taraflı santral serebral alanlardan, HFO analizi 16-kanal EEG'den elde edilen kayıtlar üzerinden yapılmış, uyku öncesi-sonrası uyanıklık, uykunun ilk ve ikinci yarısından NREM ve REM uyku evrelerinden üçer dakikalık en az bir periyot analiz edilmiştir. Bulgular: Spektral EEG analizinde parasomni hastalarında uykunun ilk yarısında N2 uyku evresinde delta gücü kontrollere kıyasla düşük, N2 uykuda teta gücü, N3 uykuda alfa ve teta yüzdesi ikinci yarıya göre yüksek bulundu. Epilepsi hasta grubunda uykunun ikinci yarısında ilk yarıya kıyasla delta gücünde azalma izlendi. Kontrol grubunda N2 uyku delta gücü uykunun ilk yarısında ikinci yarıya kıyasla yüksek saptandı. HFO verilerini incelediğimizde uyku ve uyanıklıkta toplam fast ripple sayılarının epilepsi hastalarında en yüksek, toplam fast ripple, tüm uyku ve uyku ikinci yarıda parasomni hastalarında kontrollerden yüksek olduğu izlendi. Sonuç: EEG spektrum incelemesi parasomni hastalarında uyku instabilitesinin göstergesi olarak kullanılabilir. Çalışmamız HFO'ların sadece epilepside değil parasomni gibi uyku bozukluklarında da gözlenebildiğini göstermiştir. Uyku bozukluklarında HFO inceleyen yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: There are clinical and pathophysiological similarities between non-rapid eye movements (non-REM, NREM) parasomnias and sleep-related hypermotor epilepsy. The aim of this study is to examine the spectral electroencephalographic (EEG) features and high frequency oscillations (HFO) in patients with NREM parasomnia and epilepsy, compare them with the healthy control group, and reveal possible similarities and differences. Materials and Methods: Sixteen patients with NREM parasomnia, 14 patients with non-refractory frontotemporal epilepsy, and 10 age- and gender-matched healthy controls were included. Spectral EEG data were obtained from bilateral central areas, HFO analysis was performed in 16-channel EEG in at least one three-minute period each from pre-sleep wakefulness, first and second half of sleep, and NREM and REM sleep stages. Results: Delta power in N2 sleep was lower in patients with parasomnia in the first half of sleep, theta power in N2 sleep, alpha and theta percentage in N3 sleep were higher in the second half. In patients with epilepsy, a decrease in delta power was observed in the second half. In HFO data, it was observed that total fast ripple numbers in sleep and wakefulness were highest in epilepsy, and total fast ripple in all sleep and in the second half of sleep were higher in parasomnia than in controls. Conclusion: Spectral EEG analysis can be used as an indicator of sleep instability in parasomnia. Our study has shown that HFOs can be observed not only in epilepsy but also in parasomnia. New studies examining HFO in sleep disorders are needed.