Yaşlanan toplumlarda yaşlılara yönelik uygulanan sosyal politikaların incelenmesi: Japonya ve Güney Kore karşılaştırması
An examination of social policies towards the elderly in ageing societies: A comparison of Japan and South Korea
- Tez No: 873162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Uluslararası İlişkiler, Social Work, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Yaşlanma, dünya genelinde hızla artan ve artmaya devam eden yaşlı nüfus nedeniyle son zamanlarda en önemli gündem konularından birisini oluşturmaktadır. Yaşlıların sayısının hızla artması birçok toplumun nüfus yapısını değiştirmiş ve nüfusun çoğunluğunu oluşturmaya başlamıştır. Bu durum demografik değişimlere ek olarak ülkeler ve hükûmetler açısından yeni zorluklar ortaya çıkarmıştır. Bu zorluklar, yaşlanan nüfusun bireysel sorunlarına karşı refah çalışmalarına olan ilginin artmasına neden olmuş ve ülkelerin mevcut yaşlı nüfusu fırsata çevirecek etkin ve planlı politikalar uygulamasını gerektirmiştir. Bu tezin amacı, söz konusu artan yaşlı nüfusa yönelik yapılan çalışmaları seçilen iki ülke Japonya ve Güney Kore bağlamında karşılaştırmalı olarak incelemektir. Japonya ve Güney Kore günümüzde yaşlanmanın oldukça belirgin olduğu ülkeler arasında bulunmaktadır. Bu durum her iki ülkenin de yaşlanan nüfuslarıyla başa çıkabilmeleri ve bu nüfusun refahını sağlayabilmeleri için önemli politika ve program uygulamalarına duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Yaşlı nüfusun bireysel, ekonomik ve sosyal sorunlarına cevap vermek ve bu nüfusu fırsata çevirerek topluma olan katkılarını arttırmak, bu ülkeler için kritik bir konu olmuştur. Bu nedenle hızlı yaşlanma eğilimi gösteren bu iki ülkenin yaşlı refahına yönelik yaptıkları politika çalışmalarının ve aldıkları toplumsal önlemlerin incelenmesi, yaşlanan diğer toplumların politika çalışmaları için örnek olabilmesi nedeniyle önemlidir. Bu çalışma, Japonya ve Güney Kore'nin yaşlıları için uyguladıkları sosyal politikaları incelemeyi ve iki ülkenin politikalarının benzer ve farklı yönlerini ele alarak karşılaştırılmasını içermektedir. Karşılaştırmadan önce her iki ülkenin yaşlılarına yönelik sunduğu sosyal politikalar ayrıntılı olarak açıklanmış ve incelenmiştir. Çalışma içerisinde her iki ülkenin artan yaşlı nüfusa olan dönüşüm süreçleri ve kültürel açıdan yaşlılarına verdikleri önemden ayrıca bahsedilerek sosyal politikalarına olan etkileri tartışılmıştır. Bu yönüyle çalışma, geleneksel ve kültürel değerlerin bir ülkenin sosyal politikalarını ne yönde ve nasıl etkilediğine dair iki farklı ülkeyi odak alarak önemli bir örnek sunmaktadır
Özet (Çeviri)
Aging is one of the most important agenda topics in the recent period due to the rapidly increasing and continuing increase in the elderly population worldwide. The rapidly increasing number of elderly people has changed the population structure of many societies and started to constitute the majority of the population. This situation, in addition to changes in demographics, has created new challenges for countries and governments. These challenges have led to increased interest in welfare studies against the individual problems of the aging population and required countries to implement effective and planned policies that will turn the existing elderly population into opportunities. The aim of this thesis is to comparatively examine the studies on this increasing elderly population in the context of two selected countries, Japan and South Korea. Japan and South Korea are among the countries where aging is quite evident today. This situation has increased the need for significant policy and program implementation in order for both countries to cope with their aging populations and ensure the welfare of this population. Responding to the individual, economic and social problems of the elderly population and turning this population into an opportunity and increasing their contribution to society has become a critical issue for these countries. For this reason, it is important to examine the policy studies and social measures they take for the welfare of the elderly in these two countries, which tend to age rapidly, as they can serve as an example for the policy studies of other aging societies. This study includes examining the social policies implemented by Japan and South Korea for their elderly and comparing the similar and different aspects of the policies of the two countries. Before the comparison, the social policies offered by both countries for the elderly are explained and examined in detail. In the study, the transformation processes of both countries towards the increasing elderly population and the cultural importance they give to the elderly are also mentioned and their effects on their social policies are discussed. In this respect, the study provides an important example of how and in what direction traditional and cultural values affect a country's social policies, focusing on two different countries