İş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin hastaneçalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği algısına etkisi: Bir özelhastane örneği
The effect of occupational haealth and safety trainings onthe awerness of occupational healty and safety of hospitalemployees: A pri̇vate hospi̇tal case
- Tez No: 873164
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARMAN ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İş sağlığı ve güvenliği dünyada önemi giderek artan başlıca çalışma unsurlarındandır. Çalışanlar, işe başlangıçlarında ve işin devamında iş sağlığı ve güvenliği ilkelerine göre uygun işe yerleştirilmeli ve çalıştırılmalıdır. Hastaneler, insanların sağlıklı yaşam sürdürebilmeleri ve iyilik hallerini bozan her durum için sık sık başvurdukları kurumlardır. Sağlık çalışanları, hastaneye başvuran hasta ve hasta yakınlarının sağlıklarına kavuşarak taburcu olmalarını her adımda destekleyen profesyonel meslek mensuplarıdır. Hastaların sağlığı söz konusu olduğu her durumda, çalışanların da sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışıyor olmaları büyük önem arz etmektedir. Sağlık çalışanları verilen hizmetin özelliği nedeniyle sürekli olarak mesleki risklerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Sağlık çalışanlarının bu riskleri ve oluşabilecek iş kazalarını yok etmek veya en aza indirebilmek için düzenli olarak iş sağlığı ve güvenliği eğitimi almaları gerekmektedir. Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri gerek okul hayatlarında gerekse hizmet içi eğitimlerle sürekli desteklenmesi gereken önemli bir konudur. Ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin süresi yasayla belirlenmiş olup; az tehlikeli işyerlerinde yılda en az sekiz saat, tehlikeli işyerlerinde yılda en az on iki saat, çok tehlikeli işyerlerinde yılda en az on altı saat olarak her çalışan için düzenlenmesi gerekmektedir. İşverenler iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini tüm çalışanlarına vermekle yükümlüdür. Bu tez çalışmasında iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin hastane çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği algısına etkisi incelenmiş ve çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimine önem verdikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Occupational health and safety is one of the main working elements whose importance is increasing in the world. Employees should be placed in the appropriate job and employed according to the principles of occupational health and safety at the beginning of the job and during the continuation of the job. Hospitals are institutions to which people often apply for maintaining a healthy life and for any situation that disrupts their well-being. Health workers are professional professionals who support the patients admitted to the hospital and the relatives of the patients to be discharged by regaining their health at every step. In all cases where the health of patients is concerned, it is of great importance that employees also work in a healthy and safe environment. Health workers are constantly faced with occupational risks due to the nature of the service provided. Health workers should receive occupational health and safety training regularly in order to eliminate or minimize these risks and possible occupational accidents. Occupational health and safety trainings of employees are an important issue that should be constantly supported both in their school life and with in-service trainings. Occupational Health and safety law in our country are determined by the duration of their training; at least eight hours per year in workplaces less dangerous, dangerous workplaces in at least twelve hours per year, for each employee should be arranged at least sixteen hours per year in dangerous workplaces. Employers are obliged to provide occupational health and safety trainings to all their employees. In this thesis study, the effect of occupational health and safety trainings on the perception of occupational health and safety of hospital employees was examined and it was determined that employees attach importance to occupational health and safety education.