Ceza infaz kurumunda kalan hükümlü ve tutukluların spor yapma durumlarına göre yaşam doyumları ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi Elazığ ili örneği
Investigation of the relationship between the life satisfaction and psychological resilience of convicts and detainees staying in prison institutions, according to their sports status. example of Elaziğ province
- Tez No: 873165
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ceza infaz kurumunda kalan hükümlü ve tutukluların spor yapma durumlarına göre yaşam doyumları ve psikolojik sağlamlıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapmış olduğumuz bu çalışma ile ceza infaz kurumlarında bulunan spor yapan ve yapmayan hükümlü ve tutukluların psikolojik sağlamlık, yaşam doyumu, kişilik, zekâ ve duygusal zekâ özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi düşünülmüş ve bu doğrultuda spor sayesinde tutuklu bireylerin psikolojik durumlarının ne düzeyde olduğunu belirlemek ana hedefimizi oluşturmuştur. Çalışmamız hükümlü ve tutukluların spor yapma durumlarına göre psikolojik sağlamlık ve yaşam doyum düzeyleri, hükümlü ve tutukluların demografik özelliklerine ait değişkenler dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmaya Elazığ E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda kalan, toplamda 250 katılımcıdan 194 spor yapan ve 54 spor yapmayan hükümlü ve tutuklu katılmıştır. Bu çalışmaya katılan katılımcılardan spor yapanların yaş ortalaması ±34 iken spor yapmayanların yaş ortalaması ±38 olarak belirlendi. Demogratif veriler incelendiğinde araştırmaya katılan bireylerden ilkokul mezunu 41 (%75,9) 'unu spor yapan hükümlü ve tutuklular, 61 (%83,6)'nı ortaokul mezunu hükümlü ve tutuklular, 79 (%76,0)'nı lise mezunu hükümlü ve tutuklular, 12 (%65,7)'ni lisans mezunu hükümlü ve tutuklular oluşturmuştur. Araştırmaya katılan hükümlü ve tutukluların 13 (%24,1)' ni ilkokul mezunu spor yapmayan hükümlü ve tutuklular 12 (%16,4)' nü ortaokul mezunu hükümlü ve tutuklular, 25 (%24,0)' nı lise mezunu hükümlü ve tutuklular, 6 (%33,3)' nü lisans mezunu hükümlü ve tutuklular oluşturmuştur. Ceza İnfaz Kurumu'nda spor yapan ve spor yapmayan tutuklu ve hükümlülerin yaşam doyumları ve psikolojik sağlamlık düzeyleri arasındaki ilişki incelendiğinde spor yapan hükümlü ve tutuklular ile spor yapmayan hükümlü ve tutuklular arasında istatistik olarak bir fark belirlenmedi.(p=0.27) Hükümlülerin spor faaliyetlerine yönelik tutumlarının yaş, öğrenim düzeyi, aile, bulunulan ortam, spor yapma durumu gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Yapmış olduğumuz çalışmada ceza infaz kurumunda kalmakta olan tutuklu ve hükümlülerin spor yapma düzeyleri ile yetişkin yaşam doyum ölçeği ve yetişkin psikolojik sağlamlık ölçeği arasında anlamlı bir etkileşim olmadığı ceza infaz kurumu için söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, which we conducted to examine the relationship between the lifesatisfaction and psychological resilience of convicts and detainees staying in penal institutions, according to their sports activities, and the psychological resilience of convicts and detainees in penal institutions who do and do not do sports It was considered to examine the relationship between life satisfaction, personality, intelligence and emotional intelligence characteristics, and in this direction, our main goal was to determine the psychological state of detained individuals through sports. In our study was examined that the psychological resilience and life satisfaction levels of convicts and detainees according to their sports activities and variables related to the demographic characteristics of convicts and detainees. Out of a total of 250 participants convicts and detainees staying in Elazığ E Type Closed Penal Institution, 194 sports and 54 non-sports participated in the study.Among the participants in this study, the average age of those who did sports was ±34, while the average age of those who did not do sports was ±38.When the demographic data is examined, 41 (75.9%) of the individuals participating who do sports in the research are primary school graduates , 61 (83.6%) are secondary school graduate, 79 (76.0%) are high school graduates. And 12 (65.7) of whom were undergraduate convicts and detainees. Of the convicts and detainees who participated in the research and did not do sports, 13 (24.1%) were primary school graduates, 12 (16.4%) were secondary school graduates and 25 (24.0%) were high school graduates, 6 (33.3%) were convicts and detainees who had undergraduate degrees.When the relationship between the life satisfaction and psychological resilience levels of prisoners and convicts who do and do not do sports in the penal Institution was examined, no statistical difference was determined between the convicts and prisoners who do sports and the convicts and prisoners who do not do sports (p = 0.27).It has been determined that the attitudes of convicts towards sport activities vary significantly according to variables such as age, education level, family, environment, and sports activities. In our study, it can be said for the penal institution that there is no significant interaction between the sports activity levels of the detainees and convicts staying in the penal institution and the adult life satisfaction scale and adult psychological resilience scale.