Yeni dini hareketlerde kıyamet telakkisi
Apocalyptic perception in new religious movements
  1. Tez No: 873172
  2. Yazar: OSMAN EMRE IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN KIZILABDULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yeni Dini Hareketlerdeki kıyamet anlayışı, birçok hareket için şiddeti ortaya çıkaran unsur olmuştur. Bazı hareketler kıyametten korunmak için ölmeyi tercih etmiş, bazıları ise insanlığı kurtarmak adına öldürmeyi seçmiştir. Tüm bu yapıların nihai hedefi ise sonsuz Tanrı krallığını kurarak ebedî mutluluğu elde etmektir. Bu doğrultuda çalışmamızda Yeni Dini Hareketlerin bu kıyamet anlayışlarının ne olduğu, nasıl inandıkları ve ne yaptıkları gibi soruların cevapları aranmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The apocalyptic understanding of the New Religious Movements has been a driver of violence for many movements. Some movements have chosen to die in order to protect themselves from the apocalypse, while others have chosen to kill in order to save humanity. The ultimate goal of all these structures is to achieve eternal happiness by establishing the eternal kingdom of God. In this direction, in our study, we have tried to find answers to questions such as what the New Religious Movements understanding of this apocalypse is, how they believe in it and what they do.