Geç pretermlerde noninvaziv mekanik ventilasyon komplikasyonlarının ve ekstübasyon başarısızlığının değerlendirilmesi
Evaluation of noninvaziv mechanical ventilation complications and extubation failures in late preterm infants
  1. Tez No: 873178
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZYURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE MUNGAN AKIN, DR. ÖZLEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş ve Amaç: Mekanik ventilasyon yenidoğanlarda hayat kurtarıcı bir öneme sahip olsa da birçok yan etkisi bulunmaktadır. Yan etkilerinden kaçınmak için noninvaziv yöntemler kullanılmakta ve entübasyonun bir an önce sonlandırılması istenilmektedir. Çalışmamızda; geç pretermlerde noninvaziv mekanik ventilasyonun (NIV) komplikasyonları, NIV başarısızlığı ve ekstübasyon başarısızlığının demografik ve klinik özelliklerini saptamak ve bunlara yönelik önlemler almak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde 1 Ocak 2020 ve 30 Haziran 2023 tarihleri arasında NIV tedavisi alan gestasyon yaşı 340/7-366/7 hafta arasında olan pretermlerin demografik özellikleri, komplikasyonları, NIV ve ekstübasyon başarısızlıkları retrospektif olarak incelenmiştir. Noninvaziv mekanik ventilasyon başarısızlığı, hastaların solunum desteğine noninvaziv şekilde başlayıp sonrasında entübe olmaları olarak; ekstübasyon başarısızlığı, ekstübe edilen hastaların 24 saat içerisinde tekrar entübe olmaları şeklinde tanımlanmıştır. Bulgular: Toplam NIV desteği alan 361 hastanın %42,4'ü kız (n=153), %57,6'sı erkek (n=208), gestasyon haftası ortalaması 35,2 ± 0,8; doğum ağırlığı ortalaması 2480,3 ± 560,3 gr saptandı. Noninvaziv mekanik ventilasyonun komplikasyon sıklıklarına bakıldığında beslenme intoleransı %2,8 (n=10), NEK %0,3 (n=1), tek taraflı pnömotoraks %2,8 (n=10), bilateral pnömotoraks %0,6 (n=2) oranında saptandı. Noninvaziv mekanik ventilasyon başarısızlığı hastaların %28'inde (n=90) gelişti.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Although mechanical ventilation is life-saving for newborns, it has many side effects. To avoid these side effects, non-invasive methods are used, and early extubation is desired. Our study aims to identify the complications of non-invasive mechanical ventilation (NIV), NIV failure, and extubation failure in late preterm infants and to take preventive measures against them. Materials and Methods: In the Neonatal Intensive Care Unit of Sağlık Bilimleri University Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hospital; demographic characteristics, complications, NIV and extubation failures with a gestational age between 340/7-366/7 weeks who received non-invasive mechanical ventilation treatment between January 1, 2020 - June 30, 2023 were retrospectively examined. Non-invasive mechanical ventilation failure was defined as starting respiratory support non-invasively and then requiring intubation; extubation failure was defined as reintubation within 24 hours after extubation. Results: Among the 361 patients who received NIV support, 42.4% were female (n=153) and 57.6% were male (n=208). The average gestational age was 35.2 ± 0.8 weeks, and the average birth weight was 2480.3 ± 560.3 grams. The complication rates of non-invasive mechanical ventilation were found to be 2.8% (n=10) for feeding intolerance, 0.3% (n=1) for NEC, 2.8% (n=10) for unilateral pneumothorax, and 0.6% (n=2) for bilateral pneumothorax. NIV failure occurred in 28% (n=90) of the patients.