Türkiye'de medyaya güven: Niceliksel bir yaklaşım
Media trust in Turkey: A quantitative approach
- Tez No: 873195
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE TOROS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Modern toplumlarda medyanın demokratik toplum yapısı ve iletişim için özgür ve tarafsız olması beklenir. İdeal demokratik sistemlerde medyaya yönelik toplumsal güvenin bu koşullar olmadan gerçekleşmeyeceği varsayılır. Bu çalışmanın amacı, konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan medyanın Türkiye'de medyaya yönelik genel güven dalgalanmalarının neresinde yer aldığını ve medyaya güveni şekillendiren faktörleri araştırmaktır. Güven olgusunu açıklayabilecek birçok faktör olabileceği gibi medyaya güven konusuyla ilişkilenebilecek çok sayıda bağımsız değişken bulunmaktadır. Literatür incelendiğinde, Türkiye'de konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan medyaya güvenin üç ayrı grup değişken ile açıklanabileceğini söylemek mümkündür. Bunlar; medya değişkenleri, siyasi değişkenler ve bireysel değişkenlerdir. Bu çalışmada medya değişkenleri sosyal medya kullanım sıklığı ve medya özgürlüğü kapsamında ele alınacaktır. Siyasi değişkenler; siyasi ilgi, hükümet kurumlarına güven, ideolojik konum ve siyasi bilgi ile incelenecektir. Bireysel güven değişkenleri ise paranoya hissiyatı ve kişisel güven ile değerlendirilecektir. Bu araştırma, Türkiye'de medyaya güvenin hangi teorik temellerde tartışılabileceğini araştırırken, konvansiyonel ve konvansiyonel olmayan medyaya güvenin hangi değişkenler ile şekillendiğini açıklamak istemektedir. Böylece, medya güveni üzerinde belirleyici rol oynayan unsurlar tartışılarak literatüre ve gelecek araştırmalara katkı sunulması hedeflenmektedir. Yapılan analizler sonucunda medyaya güvenle beklenen yönün aksine ilişki gösteren bağımsız değişkenler; siyasi ilgi, kişisel güven ve gelir olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is expected that the media should be free and impartial for the democratic structure and communication of society. In ideal democratic systems, it is assumed that societal trust in the media will not occur without these conditions. The aim of this study is to investigate where conventional and non-conventional media are located in the general fluctuations in media trust in Turkey and the factors that shape trust in the media. The study will analyze the Turkey Trust Survey (2023) data through regression analysis in the R Studio environment. There are numerous independent variables that can explain the phenomenon of trust, and there are many variables that can be associated with trust in the media. When the literature is examined, it is possible to say that trust in conventional and unconventional media in Turkey can be explained with three separate groups of variables. These are media variables, political variables, and individual variables. In this study, media variables will be addressed regarding social media usage frequency and media freedom. Political variables will be examined through political interest, trust in political institutions, ideological position, and political knowledge. Individual trust variables will be evaluated through paranoia and personal trust. This research aims to explore the theoretical foundations on which trust in the media can be discussed in Turkey and to explain which variables shape trust in conventional and unconventional media. Thus, by discussing the determinants that play a decisive role in media trust, the aim is to contribute to the literature and future research. As a result of the analysis, independent variables that show a relationship contrary to the expected direction with trust in the media are political interest, personal trust, and income.