Kronik obstrüktif akciğer hastalarında anksiyete ve depresyon semptom düzeyleri ile dini başa çıkma stratejilerinin hastalık şiddeti üzerine etkileri
Effects of anxiety and depression symptom levels and religious coping strategies on disease severity in chronic obstructive lung patients
- Tez No: 873204
- Danışmanlar: PROF. AYŞE YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Çalışmamızda, KOAH'lı hastalarda depresyon ve anksiyete düzeyleri, hastalık semptomları, atak sayıları ve hastalık şiddetine göre depresyon ve anksiyete semptomlarının sıklığı ve şiddeti; ayrıca bu semptomlarla başa çıkma stratejileri ve dini başa çıkma düzeylerinin anksiyete, depresyon ve hastalık şiddeti üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'ne Eylül 2023 - Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran 118 KOAH tanılı hastanın, Dini Başa Çıkma Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Durumluk-Süreklilik Anksiyete Ölçeği'ni doldurmaları sağlanmıştır. Hastalık şiddeti düzeylerinin belirlenmesi için mMRC ve CAT anketleri doldurulmuştur. Bulgular: Hastaların %76,3'ü erkek ve yaş ortalaması 64,4±9,7 yıldır. Hastaların %78,8'inde KOAH ile birlikte ek kronik hastalık mevcuttur. Hastaların ortalama CAT skorları 16,3±9,6 olarak hesaplandı. Hastaların Beck depresyon puanları 22,0±12,2; STAI-S puanları ortalama 39,9±10,1; STAI-T puanları ortalama 44,8±10,6 olarak bulundu. Pozitif dini başa çıkma skorları 20,8±4,7, negatif dini başa çıkma skorları 8,4±2,1 olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to investigate the frequency and severity of depression and anxiety symptoms, coping strategies employed to manage these symptoms, and the impact of religious coping levels on anxiety, depression, and disease severity in patients with COPD experiencing disease progression and increased exacerbation frequency. Materials and Methods: 118 patients diagnosed with COPD, who applied to Hitit University Faculty of Medicine Erol Olçok Training and Research Hospital Chest Diseases Clinic between September 2023 and December 2023, were asked to fill out the Religious Coping Scale, Beck depression inventory and State-Trait Anxiety Scale. mMRC and CAT questionnaires were filled out to determine the disease severity levels of the patients. Results: 76.3% of the patients were male and the average age was 64,4±9,7 years. 78,8% of patients have additional chronic diseases along with COPD. The average CAT scores of the patients were calculated as 16,3±9,6. The patients Beck depression scores were 22,0±12,2, STAI-S, state anxiety scores were 39,9±10,1, STAI-T average was 39,9±10,1, and trait anxiety scores were 44,8±10,6. Positive religious coping scores were calculated as 20.8±4.7, negative religious coping scores were calculated as 8.4 ±2.1.