Hybrid optimization algorithm based THD reduction in three phase multilevel inverter
Hibrit optimizasyon algoritması tabanlı üç fazlı çok seviyeli eviricilerde THD azalması
  1. Tez No: 873215
  2. Yazar: MEHMET HALİL YABALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, öğretim-öğrenme tabanlı optimizasyon (ÖÖTO) ile balina optimizasyon algoritmasını (BOA) birleştiren yenilikçi hibrit bir optimizasyon yaklaşımını, modifiye edilmiş azaltılmış anahtar topolojisi üç fazlı 11-seviyeli evirici için seçici harmonik eliminasyon (SHE) tekniği ile sunmaktadır. Bu hibrit strateji, harmonik azaltma ve hatlar arası voltajdaki toplam harmonik distorsiyon (THD) sorunlarını etkili bir şekilde ele almakta, anahtarlama açılarının optimal belirlenmesi yoluyla çıkış gücünün kalitesini önemli ölçüde iyileştirmektedir. Çalışma, SHE tekniği ile ilişkili doğrusal olmayan denklem setini çözmek için ÖÖTO ve BOA'dan yararlanmakta, klasik yöntemlerin yerel optimum çözümlere eğilimli ve başlangıç kontrol parametrelerine bağlı sınırlamalarının üstesinden gelmeyi amaçlamaktadır. MATLAB®/Simulink yazılım ortamında, hibrit ÖÖTO ile BOA yönteminin performansı simüle edilmiş ve THD değerlerini düşürmeye yönelik bu algoritmanın diğer algoritmalara göre 3.96% daha iyi olduğu bulunmuştur. Simülasyon sonuçları, önerilen hibrit yaklaşımın çeşitli modülasyon indekslerinde SHE ve çıkış voltajı kalitesi açısından avantajlı hale geldiğini ortaya koymaktadır. Deneysel sonuçlar, önerilen algoritmanın üç fazlı 11 seviyeli bir evirici uygulamasıyla simülasyon sonuçlarına göre yaklaşık 1% farkla doğrulanmış olduğunu sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study presents an innovative hybrid optimization approach that combines teaching-learning based optimization (TLBO) with the whale optimization algorithm (WOA) for selective harmonic elimination (SHE) technique in a modified reduced switch topology three phase 11-level multilevel inverter (MLI). This hybrid strategy effectively tackles the issues of harmonic reduction and total harmonic distortion (THD) on the line-to-line voltage, significantly improving the quality of the output power through the optimal determination of switching angles. The study leverages the TLBO and WOA to solve the non-linear set of equations associated with the SHE technique, aiming to overcome the limitations of classical methods prone to local optimal solutions and dependent on initial controlling parameters. By using MATLAB®/Simulink software environment, the performance of the hybrid TLBO with WOA method has been simulated, and this algorithm for lowering THD values is found to be 3.96% better compared to the other algorithms. The simulation results reveal that proposed hybrid approach becomes advantageous in terms of SHE and output voltage quality across various modulation indices. Experimental results verified that the proposed algorithm has been validated with a three-phase 11-level inverter application with a difference of approximately 1% compared to the simulation results.