Yoğun bakımda sürekli renal destek tedavisi kalite güvence sistemi ve performans değerlendirmesi
Continuous renal support treatment in intensive care quality assurance system and performance evaluation
  1. Tez No: 873233
  2. Yazar: YASEMİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇUKUROVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Kritik hastalarda hipervolemi, metabolik asidoz , hiperüremi, hiperpotasemi, sitokin ve toksik madde purifikasyonu endikasyonlarıyla Sürekli Renal Replasman Tedavisi (SRRT ) gerekmektedir. Organ protektif güvenli SRRT uygulamanın yolu; tedavi sürecinde klinik, hemodinamik, biyokimyasal parametrelerin ve kalite indikatörlerinin elektronik ortamda sürekli olarak takip edilmesidir. Amacımız; etkili, verimli ve güvenli SRRT'nde kalite indikatörlerinin periyodik olarak izlendiği kalite iyileştirme sürecinde; uygulayıcıların eğitimi ve belirlediğimiz kalite indikatörlerinin değerlendirilmesinin elektronik ortamda sonuçların kök analizlerinin yapılarak hedeflere ulaşmada sistemin başarısının analiz edilmesidir. Gereç ve Yöntem : Kliniğimizde geriye dönük 5 yıllık ortalama SRRT kalite indikatörleri ve 2021- 2023 yılları arasında 25 aylık bir periyotta uygulayıcıların pekiştirici eğitimiyle indikatörlerde iyileşme verileri analiz edilmiştir. Yoğun Bakım (YB) Ünitemizde ortalama 2125/yıl hastada 1100-1300/yıl akut böbrek hasarı(AKI) oluşmakta ve 278/yıl hastaya SRRT uygulaması yapılmaktadır. SRRT endikasyon belirleme, kateterizasyon, reçete, cihaz kurulum ve tedaviyi başlatma, tedavi sürecinde hastanın hemodinami, biyokimyasal parametre ve kalite indikatörlerinin takibi elektronik ortamda hekim tarafından izlenmektedir. Kateter bakımı, solüsyonların değişimi,ekstrakorporal halkanın bütünlüğünün takibi hemşirenin; atık torbalarının değişimi ise hasta bakım personelinin görevidir. SRRT uygulamalarındaki görevleri konusunda ekibe periyodik eğitime ek olarak pekiştirici eğitim verildi. Kalite indikatörlerinden; filtre ömrü ,antikoagülasyon yöntemi, modalite, gerçekleşen eflüent doz, gerçekleşen/reçete edilen eflüent doz %(verimlilik), saatlik sıvı çekimi gerçekleşen/reçete edilen %, ilk 24 saatteki alarm sayısı, downtime %(tedavi sürecindeki kesintiler) , hasta başına kullanılan toplam filtre sayısı, yapılan SRRT seans sayısı ve ekstrakorporal halkanın basınçları elektronik ortamda hemofiltrasyon cihazından elektronik klinik karar destek sistemi(e-KKDS) ile anlık izlendi. SRRT endikasyonuna göre beklenilen biyokimyasal değişiklikler de T0h, T4h, T8h,T12h,T24h zaman aralıklarında izlendi. Eğitim sonrası dönemde e-KKDS sistemi üzerinden veriler aylık olarak değerlendirildi ve çalışma sonunda da eğitim öncesi dönem ile karşılaştırılarak istatistiksel analizleri yapıldı. Bulgular: 2019-2023 yıllarında ünitede ortalama 2125/yıl hasta YB'a kabul edilmiştir. Ünitemizde 278/yıl hastaya ortalama 580 filtreyle 19,354 saat /yıl SRRT uygulanmıştır. Bu 5 yıllık süreçten elektronik ortamda 2021-23 arasında SRRT uygulanan 411 hastanın 166 'sının periyodik eğitim verilen dönemi retrospektif (n:96 ) ve 2022 /6.ayda pekiştirici eğitim sonrası prospektif(n:70) olarak kalite indikatörleri irdelenmiştir. Her iki hasta grubunun demografik bulgular ve komorbiditeleri benzer bulunmuş olup kalite iyileştirme sonrası dönemde en sık endikasyon hipervolemiydi. Kalite indikatörlerinden filtre ömrü 24 saat üzeri SRRT uygulananlarda retrospektif ve prospektif incelenen her iki grupta benzer bulundu (41,04±18,85/saat ; 42,67±21,5/saat). Çalışma dahilinde elektronik ortamda SRRT verileri bulunan 5 yıllık (retrospektif ve prospektif ) süreçte tüm hastalarda yapılan analizde ortalama filtre ömrü arasında farklılık saptanmadı (21,13 ± 3,4/saat ; 22,87 ± 3,41/saat).
Özet (Çeviri)
Purpose: Continuous Renal Replacement Therapy (CRRT) is required in critically ill patients with indications of hypervolemia, metabolic acidosis, hyperuremia, hyperkalemia, and cytokine and toxic substance purification. The way to apply organ-protective, safe CRRT to the patient; It is the continuous monitoring of clinical, hemodynamic, biochemical parameters and quality indicators electronically during the treatment process. Our aim; In the quality improvement process where quality indicators are periodically monitored in effective, efficient and safe CRRT; It is the training of practitioners and the evaluation of the indicators we have determined, and the root analysis of the results in electronic environment and the analysis of the success of the system in achieving the targets. Materials and Methods: In our clinic, retrospective 5-year average CRRT quality indicators and improvement data in the indicators with reinforcement training of practitioners in a 25-month period between 2021 and 2023 were analyzed. In our Intensive Care (ICU) Unit, 1100-1300/year acute kidney disease in an average of 2125 patients/year. Acute Kidney injury (AKI) occurs and CRRT is applied to 278 patients/year. CRRT indication, determination, catheterization, prescription, device installation and initiation of treatment, and monitoring of the patient's hemodynamics, biochemical parameters and quality indicators during the treatment process are monitored electronically by the physician. Catheter care, changing solutions, monitoring the integrity of the extracorporeal ring; Changing the waste bags is the responsibility of the patient care staff. In addition to periodic training, the team was given reinforcing training regarding their duties in CRRT applications. Among the quality indicators; filter life, anticoagulation method, modality, actual effluent dose, actual/prescribed effluent dose % (efficiency), hourly fluid withdrawal realized/prescribed %, number of alarms in the first 24 hours, downtime % (interruptions during the treatment process), total used per patient The number of filters, the number of CRRT sessions performed and the pressures of the extracorporeal ring were monitored instantly electronically from the hemofiltration device with the electronic clinical decision support system (e-CDSS). Biochemical changes expected according to the CRRT indication were also monitored at the time intervals T0h, T4h, T8h, T12h, T24h. In the post-training period, the data were evaluated monthly via the e-CDSS system, and at the end of the study, statistical analyzes were made by comparing them with the pre-training period. Results: Between 2019 and 2023, an average of 2125 patients per year were admitted to the ICU in the unit. In our unit, 19,354 hours/year CRRT was applied to 278 patients/year with an average of 580 filters. During this 5-year period, the quality indicators of 166 of 411 patients who underwent CRRT between 2021-23 were examined retrospectively (n: 96) during the period of periodic training and prospectively (n: 70) after reinforcing training in 2022 / 6 months. Both patients. Demographic findings and comorbidities of the group were found to be similar, and after the quality improvement study, it was observed that CRRT was applied more in the group with the indication of hypervolemia. Among the quality indicators, filter life over 24 h was found to be similar in both groups examined retrospectively and prospectively in those who underwent CRRT (41.04±18.85/hour ; 42.67±21.5/hour). In the analysis performed on all patients in the 5 year period (retrospective and prospective) for which CRRT data were available electronically within the study, no difference was found in the average filter life (mean 21.13 ± 3.4/hour ; 22.87 ± 3.41/hour). Although the ratios of prescribed dose/actual effluent dose percentage were found to be lower in the prospective group after reinforcement training, they were over 90% in both groups and the target rate was reached.