Amniyon sıvısında mikroplastiklerin araştırılması
Investigation of microplastics in the amniotic fluid
  1. Tez No: 873234
  2. Yazar: FATMA AYCAN ÜGE ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEKİN SEZİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Plastiklerin neden olduğu büyük çevre kirliliği, doğada bu plastiklerin daha küçük parçalara ayrılarak mikroplastiklere dönüşmesine yol açmaktadır. Genellikle 5 milimetreden daha küçük olan bu plastik parçacıklarına mikroplastik adı verilmektedir. Yapılan birçok araştırma, mikroplastiklerin insan vücudunun çeşitli dokularında tespit edildiğini göstermektedir. Mevcut tez çalışmasında amniyon sıvısında mikroplastiklerin mevcut olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. 15 Kasım 2023-31 Aralık 2023 tarihleri arasında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran ve çeşitli endikasyonlar ile amniyosentez uygulanan gebelerden 3'ml amniyon sıvısı örneği ayrılarak çalışmaya dahil edildi. Her tür plastik temasından kaçınılmasına standart bir protokol uyarınca özen gösterildi. Elde edilen örnekler; polietilen, polipropilen, polistiren, polietilen tereftalat ve poliüretan mevcudiyeti açısından Fourier dönüşümlü kızılötesi (FTIR) ve Raman spektroskopine ek olarak taramalı elektron mikroskopi (SEM) ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDS) ile incelendi. FTIR ve Raman Spektrum analizi sonuçları değerlendirildiğinde, incelenen mikroplastik yapıların karakteristik piklerinin neredeyse tüm örneklerde mevcut olduğu saptandı. Bu analizleri, SEM görüntüleme ve EDS elementel analiz sonuçları da desteklemekteydi. Elde edilen SEM görüntülerinde, mikroplastik yapı olduğu düşünülen tarama alanları mevcuttu. EDS sonuçları, mikroplastik yapıların görüldüğü bölgede karbon atom yoğunluğunun ağırlıkça daha yüksek olduğunu gösterdi. Sonuç olarak, farklı analitik yöntemlerin değerlendirilmesi ile amniyon örneklerinde polietilen, polipropilen, polistiren, polietilen tereftalat ve poliüretan moleküllerinin izlerinin bulunduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Significant environmental pollution caused by plastics leads to these plastics breaking down into smaller pieces in nature, turning into microplastics. These plastic particles, typically smaller than 5 millimeters, are referred to as microplastics. Numerous studies have shown that microplastics are detected in several human tissues. The current residency thesis aims to determine whether microplastics are present in the amniotic fluid. Amniotic fluid samples, 3 ml each, were collected from pregnancies undergoing amniocentesis for various indications at Süleyman Demirel University Faculty of Medicine Obstetrics and Gynecology Clinics between 15 November 2023 – 31 December 2023. Care was taken to avoid any type of plastic contamination, following a standard protocol. The samples were examined for the presence of polyethylene, polypropylene, polystyrene, polyethylene terephthalate, and polyurethane using Fourier-transform infrared (FTIR) and Raman spectroscopy, as well as scanning electron microscopy (SEM) and energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDS). FTIR and Raman spectrum analysis data revealed characteristic peaks of the analyzed microplastic structures in almost every sample. These results were also supported by the SEM imaging and EDS elemental analysis results. The acquired SEM images contained scanning areas assumed to be microplastic structures. EDS results showed that the weight percentage of carbon atom density was higher in the areas, where microplastic structures were observed. Consequently, the evaluation of different analytical methods suggests the presence of traces of polyethylene, polypropylene, polystyrene, polyethylene terephthalate, and polyurethane molecules in the amniotic samples.