Çocuk yoğun bakım ünitesi'nde yatan ve sürekli renal replasman tedavisi uygulanan hastaların demografik ve klinik özellikleri ile sağkalım ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship with demographic and clinical characteristics and survival of patients in the child intensive care unit and continuous renal replacement treatment applied
  1. Tez No: 741669
  2. Yazar: NAIMI AHMADLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU UYSAL YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız Çocuk Yoğun Bakım Ünitesi'nde (ÇYBÜ) Sürekli Renal Replasman Tedavisi (SRRT) uygulanmış hastaların demografik ve epidemiyolojik özelliklerini, klinik ve sağkalıma etki eden faktörleri belirlemek ve elde edilen verilerlere göre SRRT uygulama kalitesini yükseltmek, hata oranını azaltmak, sağkalım üzerine negatif etki gösteren faktörleri önceden tanımlayarak mortalite oranlarını minimuma indirmektir. Gereç ve Yöntem: 01.01.2015-01.01.2021 tarihleri arasında Dr. Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÇYBÜ'de en az 24 saat izlenen ve Sürekli Renal Replasman tedavisi (SRRT) uygulanan 0-18 yaş arası hastalar Hasta Kayıt Sisteminden retrospektif olarak tarandı. 18 yaşından büyük ve dosya bilgisi yetersiz olan hastalar çalışmanın dışında bırakıldı. Hastaların demografik özellikleri (yaş, cinsiyet), vücut ağırlığı, altta yatan kronik hastalık, yoğun bakım ünitesine yatış nedeni, yatış süresi, SRRT endikasyonu, SRRT öncesi, birinci gün ve üçüncü gün kaydedilen biyokimyasal veriler (BUN, kreatinin, sodyum, potasyum), seçilen SRRT modelleri, kullanılan vasküler yolun lokalizasyonu, hastaya yapılan diğer destek yöntemler (ECMO, mekanik ventilasyon, plazma değişimi), işlemin başarısı ve sonucu kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya dâhil olan 80'nın %52,5'i kız, %47,5'i erkek'ti; median yaş 14,5 ay (min: 3 gün, maks: 214 ay), vücut ağırlığı 9,8 kg (min: 2,3, maks: 60 kg) ve vücut yüzey alanı 0,5 m2 (min: 0,18, maks: 1,61 m2) olarak belirlenmiştir. Yaşa göre gruplandırdığımızda en çok hasta %31,3 ile 30 gün-1 yaş aralığında olmuş, bunu %27,5 ile >5 yaş, %26,3 ile 1-5 yaş ve %15 ile 0-30 gün aralığı izlemiştir. Ağırlık dağılımı: %43,8 5-15 kg, %27,5 50 kg, %8,8 15-25 kg ve %8,8 25-50 kg olacak şekilde sıralanmaktadır. Yoğun bakımdan çıkış sırasında sağkalım oranı %56 olarak saptanmıştır. En yüksek sağkalım oranı (her ikisi %71) 1-5 yaş ve 25-50 kg aralığında görüldü, sağkalım oranlarının grup içi karşılaştırılması istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p=0,187 ve p=0,907). Hastaları yoğun bakıma yatış nedeni olarak gruplandırdığımızda, en çok hasta Akut Böbrek Hasarında (23 hasta) görüldü, aynı zamanda %87 ile en yüksek sağkalım oranına ulaştı.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our aim is to determine the demographic and epidemiological characteristics, clinical and factors affecting survival of patients who underwent Continuous Renal Replacement Therapy (CRRT) in the Pediatric Intensive Care Unit (PICU). According to the data obtained, increasing the quality of CRRT application, reducing the error rate, and minimizing the mortality rates by pre-defining the factors that have a negative effect on survival. Material and Method: Between the dates 01.01.2015 to 01.01.2021, patients from ages 0-18 years, who were followed up for at least 24 hours in the Dr. Sami Ulus Children's Hospital and Research Center PICU and were applied Continuous Renal Replacement therapy (CRRT), were retrospectively scanned from the Patient Registry System. Patients older than 18 years of age and those with insufficient file information were excluded from the study. Demographic characteristics of the patients (age, gender), body weight, underlying chronic disease, reason for hospitalization in the intensive care unit, duration of hospitalization, CRRT indication, biochemical data (BUN, creatinine, sodium, potassium) recorded before, and on the first and second days of CRRT, selected CRRT models, localization of the vascular pathway used, other support methods applied to the patient (ECMO, mechanical ventilation, plasma exchange), success and outcome of the procedure were recorded. Results: 52.5% of the 80 included in the study were female and 47.5% male; median age 14.5 months (min: 3 days, max: 214 months), body weight 9.8 kg (min: 2.3, max: 60 kg), and body surface area 0.5 m2 (min: 0.18 , max: 1.61 m2). When grouped by age, the most patients were in the range of 31.3% with 30 days-1 years, followed by 27.5% in >5 years, 26.3% in 1-5 years, and 15% in 0-30 days groups. Weight distribution: 43.8% 5-15 kg, 27.5% 50 kg, 8.8% 15-25 kg and 8.8% 25-50 kg. The survival rate at discharge from the intensive care unit was 56%. The highest survival rate (both 71%) was seen between the ages of 1-5 and 25-50 kg. Comparison of the survival rates within the group was not found statistically significant (p=0.187 and p=0.907). When we grouped the patients as the reason for admission to the intensive care unit, the most patients were seen in Acute Kidney Injury (23 patients), while it also had the highest survival rate with 87%.