Immunogenic and molecular methods detection of HHV-6 and interleukin-10 genetic polymorphisms in patients with B-cell non-Hodgkin lymphoma
B hücre non-Hodgkin lenfoma hastalarında HHV-6 ve interlökin-10 genetik polimorfizmlerinin immunolojik ve moleküler yöntemlerle belirlenmesi
  1. Tez No: 873245
  2. Yazar: AYA KHALEEL ABDULSHAHEED ABDULSHAHEED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN GÜVEN GÖKMEN, PROF. DR. SHAKİR H. MOHAMMED AL-ALWANY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Lenfoma yaygın bir hematopoietik kanserdir. Hodgkin olmayan lenfoma (NHL), en sık görülen lenfoma türlerinden biridir. Etiyolojisinde birçok virüs, çeşitli sitokinlerin düzeyleri ve polimorfizmleri incelenmektedir. Bu çalışmanın amacı, Irak popülasyonundan oluşan bir grupta Human Herpes Virüsü-6 (HHV-6) varlığının, IL-10 düzeyinin ve IL-10 rs1518111 lokusundaki polimorfizmin, malign NHL etiyolojisinde risk potansiyellerini belirlemektir. İki yüz kan örneğini (100 Hodgkin dışı lenfoma vakası ve 100 görünüşte sağlıklı kontrol) içeren kesitsel bir vaka kontrol çalışmasında PCR yöntemi kullanılarak HHV-6 tespiti yapıldı ve IL-10 rs1518111 gen polimorfizmi incelendi. IL-10 seviyelerini incelemek için ELISA yöntemi kullanıldı. Sonuç olarak bu çalışmaya dahil edilen 100 NHL'lı hastanın kan örneğinin %42'sinde (100 üzerinden 42) viral enfeksiyon olduğu tespit edildi. Kontrol grubu olarak incelenen sağlıklı görünen hastaların örneklerinin tamamında hiçbir viral nükleik asit belirlenmedi. HHV-6A PCR ile %40,5'inin pozitif, %59,5'inin negatif olduğunu görüldü. HHV-6B PCR ile %35,7'sinin pozitif ve %64,3'ünün negatif olduğunu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Lymphoma is a common hematopoietic cancer. Non-Hodgkin lymphoma (NHL) is one of the most common types of lymphoma. Many viruses, levels and polymorphisms of various cytokines are examined in its etiology. The aim of this study was to determine whether the percentage of Human Herpes Virus-6 (HHV-6), IL-10 level, and polymorphisms in the IL-10 rs1518111 locus modulate the risk of developing malignant NHL in a group of Iraqi population samples. In a cross-sectional case-control study involving 200 blood samples (100 non-Hodgkin's lymphoma cases and 100 apparently healthy controls), HHV-6 detection was performed using the PCR method and the IL-10 rs1518111 gene polymorphism was examined. ELISA method was used to examine IL-10 levels. As a result, 42% (42 out of 100) of the 100 NHL blood samples included in this study were found to have viral infection. No viral nucleic acid was detected in all (100) seemingly healthy samples examined as a control group. A positive result by PCR showed that 40.5% were HHV6 A positive and 59.5% were negative. A positive result by PCR showed that 35.7% were HHV6 B positive and 64.3% negative.