İbadet yapılarında tasarım sorunsalı
Design problem in worship buildings
  1. Tez No: 873277
  2. Yazar: ŞÜKRAN KARABACAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ATEŞ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İnsanların ibadet etme gereksinimi ibadet yapılarını ortaya çıkarmıştır. İlk çağlardan bugüne ibadet yapıları teknolojinin gelişmesiyle birlikte değişerek günümüz ibadet yapılarını oluşturmuştur. Özellikle 20. yy'ın sonlarına doğru modern ibadet yapılarının yapılmaya başlandığı ve günümüzde sinagog, kilise ve cami yapılarında farklı mimari eğilimler olduğu görülmektedir. Bu tez, farklı mimari eğilimleri irdeleyerek doğru bakış açısını yakalamak amacıyla yazılmıştır. Bu çalışma kapsamında; ibadet, ibadethane kavramı ayrıntılı şekilde açıklanmıştır. İbadet yapılarının tarihçesi, çok ve tek tanrılı dinlere ayrılıp Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamiyet'te ibadethanelerin tarihçesi başlıkları altında incelenmiştir. Sinagog, kilise ve cami yapılarının genel mimari özelliklerinin de yer aldığı tezin araştırma bulguları bölümünde sinagog, kilise ve camilerin, Türkiye ve dünyadan, çağdaş/modern örnekleri künye bilgileri ışığında açıklanmıştır. Gelişen ve değişen süreçte, ibadet yapılarının mimari planlama, cephe kurgusu ve malzeme bilgisi incelenerek uygulanmış örnekler ışığında modern ibadethanelerle ilgili bilgiler veren ve geleceğe ışık tutacak bir çalışma olması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
People's need to worship has created worship structures. From ancient times to today, worship structures have changed with the development of technology and formed today's worship structures. It is seen that modern worship buildings began to be built, especially towards the end of the 20th century, and today there are different architectural trends in synagogues, churches and mosque buildings. This thesis was written to capture the right perspective by examining different architectural trends. Within the scope of this study, the concept of worship and place of worship is explained in detail. The history of places of worship is divided into polytheistic and monotheistic religions and examined under the headings of the history of places of worship in Judaism, Christianity and Islam. In the research findings section of the thesis, which also includes the general architectural features of synagogues, churches and mosques, contemporary/modern examples of synagogues, churches and mosques from Turkey and the world are explained in the light of imprint information. Contemporary/modern type exemplary buildings from Turkey and the world were selected and these buildings were interpreted architecturally in the light of the imprint information. In the developing and changing process, it was planned to conduct a study that would provide information about modern places of worship and shedlight on the future in the light of applied examples by examining the architectural planning, facade design and material information of the worship buildings.