COVİD-19 salgını sürecinde Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarının belirlenmesi
Determination of nutritional habits of Çukurova University Faculty of medicine 6th grade students during the COVİD-19 pandemic
- Tez No: 873302
- Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM ÖNAY DERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
COVID-19, SARS-CoV-2 adı verilen oldukça bulaşıcı bir virüsün neden olduğu ve dünya çapında milyonlarca insanı etkileyen bir hastalıktır. Beslenme, SARS-CoV-2 enfeksiyonunun riskini ve sonuçlarını belirleyebilir. COVID-19 salgını, dünya çapında gelişen bir sağlık krizi haline gelmiştir. Bu salgın sırasında sağlık çalışanları ciddi bir COVID-19 yükü taşıyan bir popülasyonu temsil etmektedir. COVID-19 salgını, tüm dünyada tıp eğitimi ve sağlık sistemlerinde benzeri görülmemiş bir aksamaya neden olmuştur. Tıp öğrencileri, sağlık sisteminin iş gücüdür ve COVID-19 salgınının kontrol altına alınmasında önemli rolleri olmuştur. Salgın sürecinde alınan tedbirlerle birlikte bazı yeme alışkanlıkları, fiziksel aktivite ve uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler de dahil olmak üzere günlük yaşamda bazı değişiklikler meydana gelmiştir. Bu sebeple çalışmamızda tıp öğrencilerinin salgın öncesi beslenme alışkanlıkları ile salgın dönemi beslenme alışkanlıklarının karşılaştırılması, salgın dönemindeki beslenme alışkanlık değişikliklerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışma Çukurova Üniversitesi tıp fakültesinin altıncı sınıf öğrencileri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 289 öğrenci katılmıştır. Veriler önceden hazırlanmış veri toplama formu ile yüz yüze görüşme yoluyla toplanmıştır. Katılımcıların %54'ü kadın ve %46'sı erkek öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrencilerin %69,2'sinin beden kütle indeksi sınıflamasına göre normal ağırlıkta olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda katılımcıların %37,4'ünün salgın sürecinde vücut ağırlığının arttığı görülmüştür. Öğrencilerin salgından önce ve salgın sürecinde günlük tüketilen ana öğün sayısı ortalamaları arasında istatistiksel olarak önemli bir fark bulunmamıştır (p >0,05).
Özet (Çeviri)
COVID-19 is a disease caused by a highly contagious virus called SARS-CoV-2 and affects millions of people worldwide. Nutrition may determine the risk and consequences of SARS-CoV-2 infection. The COVID-19 pandemic has become an evolving health crisis worldwide. During this pandemic, healthcare workers represent a population bearing a significant burden of COVID-19. The COVID-19 pandemic has caused unprecedented disruption to medical education and healthcare systems around the world. Medical students are the workforce of the healthcare system and have played an important role in controlling the COVID-19 epidemic. With the measures taken during the epidemic, some changes have occurred in daily life, including changes in some eating habits, physical activity and sleeping habits. For this reason, our study aims to compare the nutritional habits of medical students before the epidemic with their nutritional habits during the epidemic period and to determine the changes in nutritional habits during the epidemic period. This study was conducted among sixth grade students of Çukurova University faculty of medicine. 289 students participated in the study. Data were collected through face-to-face interviews with a pre-prepared data collection form. 54% of the participants are female and 46% are male students. It was observed that 69.2% of the students were of normal weight according to body mass index classification. As a result of the study, it was observed that 37.4% of the participants increased their body weight during the epidemic. There was no statistically significant difference between the average number of main meals consumed per day by students before the epidemic and during the epidemic (p > 0.05).