Asya Kaplanlarının AR-GE bazlı ürün gruplarındaki ihracat rekabet güçlerinin belirlenmesi: 1988-2020 dönemi
Determination of export competitiveness of Asian Tigers in R&D based product groups: 1988-2020 period
- Tez No: 873309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM SARIÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmanın amacı, AR-GE bazlı ürünleri oluşturan toplam 118 alt ürün sınıfı için Asya Kaplanları (Güney Kore, Hong Kong, Singapur, Tayvan) olarak gruplandırılan ülkelerin ihracat rekabet güçlerinin ve endüstri içi uzmanlaşma düzeylerinin Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler İndeksi ile belirlemek ve elde edilen sonuçları seçilen sanayi ülkeleri (Amerika Birleşik Devletler, Japonya ve Birleşik Krallık) ile kıyaslamaktır. Çalışmada, söz konusu ülkelerin ihracat rekabet güçlerinin tespiti için 1988-2020 yıllarını kapsayan 32 yıllık ihracat-ithalat verileri ABD doları cinsinden kullanılmış ve Balassa İndeksi ve Net İhracat İndeksi ile incelenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, rekabet ve rekabet gücü ifadeleri teorik çerçevede ele alınmıştır, ihracat rekabet gücü ölçümünde yararlanılan bazı indekslere yer verilmiştir ve sonrasında SITC teknoloji sınıflandırması ele alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Asya Kaplanları ülkelerinin tarihsel gelişimleri ve ortak özelliklerine değinilmiştir. Sonra Asya kaplanları ülkeleri ve seçilen sanayi ülkelerinin makroekonomik verileri ve dünya ihraçtı içerisinde yer aldıkları paylar analiz edilmiştir. Çalışmanın son bölümünde analiz sonuçlarının yorumlarına yer verilmiştir. Balassa İndeksi sonuçlarına göre; Uluslararası ticarette düşük teknoloji ürün sınıfında Güney Kore 23 tane, Hong Kong 26 tane, Singapur 4 tane, Tayvan 25 tane ürün sınıfında karşılaştırmalı rekabet avantajına sahiptir. Orta teknoloji sınıfında Güney Kore 20 tane, Hong Kong 10 tane, Singapur 13 tane, Tayvan 18 tane ürün sınıfında karşılaştırmalı rekabet avantajına sahiptir. İleri teknoloji ürün sınıfında Güney Kore 9 tane, Hong Kong 10 tane, Singapur 11 tane, Tayvan 10 tane ürün sınıfında karşılaştırmalı rekabet avantajı sağlamıştır. Net İhracat İndeksi sonuçlarına göre; Ülke içi ticaret performansında düşük teknoloji ürün sınıfında Güney Kore 31 tane, Hong Kong 20 tane, Singapur 8 tane, Tayvan 33 tane ürün sınıfında uzmanlaşma elde etmiştir. Orta teknoloji ürün sınıfında Güney Kore 27 tane, Hong Kong 16 tane, Singapur 18 tane, Tayvan 23 tane ürün sınıfında uzmanlaşma elde etmiştir. İleri teknoloji ürün sınıfında Güney Kore 9 tane, Hong Kong 6 tane, Singapur 9 tane, Tayvan 9 tane ürün sınıfında uzmanlaşma elde etmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the export competitiveness and intra-industry specialization levels of the countries grouped as Asian Tigers (South Korea, Hong Kong, Singapore, Taiwan) for a total of 118 sub-product classes that constitute R&D-based products using the Index of Explained Comparative Advantage. The results obtained are compared with selected industrial countries (United States, Japan and United Kingdom). In order to determine the export competitiveness of these countries, 32 years of export-import data covering the years 1988-2020 were used in US dollars and analyzed with Balassa Index and Net Export Index. In the first part of the study, which consists of three sections, the terms competition and competitiveness are discussed in the theoretical framework, some indices used in the measurement of export competitiveness are included and then the SITC technology classification is discussed. In the second part of the study, the historical development and common characteristics of the Asian Tigers countries are discussed. Then, the macroeconomic data of the Asian Tigers countries and selected industrial countries and their shares in world trade are analyzed. In the last section of the study, interpretations of the analysis results are given. According to the Balassa Index results; South Korea has comparative competitive advantage in 23, Hong Kong 26, Singapore 4, Taiwan 25 product classes in low technology product class in international trade. In the medium technology class, South Korea has a comparative competitive advantage in 20, Hong Kong in 10, Singapore in 13, Taiwan in 18 product classes. In the advanced technology product class, South Korea has a comparative competitive advantage in 9, Hong Kong in 10, Singapore in 11 and Taiwan in 10 product classes. According to the results of the Net Export Index; South Korea has achieved specialization in 31, Hong Kong 20, Singapore 8, Taiwan 33 product classes in the low technology product class in intra-country trade performance. In the medium technology product class, South Korea has achieved specialization in 27, Hong Kong in 16, Singapore in 18, Taiwan in 23 product classes. In the advanced technology product class, South Korea has achieved specialization in 9 product classes, Hong Kong in 6, Singapore in 9, Taiwan in 9.