Hellenistik ve Roma dönemleri Kibyratis/Kabalya kent sikkeleri üzerindeki Tanrı-Tanrıça tasvirleri
Depictions of Gods and Goddesses on Kibyratis/Kabalya city coins of the Hellenistic and Roman periods
- Tez No: 873312
- Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH ERAY DÖKÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
''Hellenistik ve Roma Dönemleri Kibyratis/Kabalya Kent Sikkeleri Üzerindeki Tanrı-Tanrıça Tasvirleri" adlı tez çalışması kapsamında Kibyratis bölgesinde bulunan Balboura, Boubon, Oinoanda ve Kibyra kentlerinin Hellenistik dönem ve Roma dönemine ait sikkeleri ele alınmıştır. Bu sikkelerin yapısal özelliklerinden ve sikkelerin üzerindeki tanrı tasvirlerinden bahsedilmiştir. Tez kapsamına dâhil olmadığı için sikkelerdeki imparator tasvirlerine değinilmemiştir. Arkeolojik verilere dayanarak bölgenin kırsal alanında yer alan tanrı tasvirleri ile sikke üzerindeki tasvirler mukayese edilmiştir. Sikkelerde yer alan tasvirlerin her zaman kırsal alanda yer almadığına ulaşılmıştır. Buna ek olarak sikkelerdeki tanrılarla özdeşleştirilen sembollere de dikkat çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis titled“Depictions of Gods and Goddesses on Kibyratis/Kabalya City Coins of the Hellenistic and Roman Periods”, the coins of the cities of Balboura, Boubon, Oinoanda and Kibyra in the Kibyratis region from the Hellenistic and Roman periods were discussed. The structural features of these coins and the depictions of gods on the coins are mentioned. The emperor depictions on the coins are not mentioned because they are not included in the scope of the thesis. Based on archaeological data, the depictions of gods in the rural areas of the region were compared with the depictions on the coins. It has been found that the depictions on the coins are not always in rural areas. In addition, attention was drawn to the symbols identified with the gods on the coins.