Aile hekimliği polikliniklerine başvuran erişkin bireylerin dijital bağımlılık düzeyi ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between digital addiction level and sleep quality of adult individuals applicable to family physician polyclinics
- Tez No: 873316
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran erişkin bireylerin dijital bağımlılık düzeyi ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi ve sosyodemografik özelliklerle ilişkisinin araştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma Ocak-Mart 2024 tarihleri arasında, İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile hekimliği Polikliniklerine başvuran 221 erişkin bireyle bir kesitsel çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Anket, sosyodemografik özellikleri sorgulayan 17 soru içermektedir. Ayrıca katılımcıların dijital bağımlılık düzeyini ölçen 19 soruluk Dijital Bağımlılık Ölçeği (DBÖ) ve uyku kalitesini değerlendiren 9 soruluk Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) içermektedir. Anket toplam 45 sorudan oluşmaktadır. BULGULAR: Çalışmaya katılan toplam 221 katılımcının %37,6'sının 26-35 yaş arası olduğu, %65,6'sının kadın olduğu, %69,2'sinin düzenli egzersiz yapmadığı, %70,6'sının en çok kullandığı dijital cihazın cep telefonu olduğu, %40,7'sinin günlük ortalama 1-3 saat arası internet kullandığı, %39,8'inin dijital araçları en çok sosyal paylaşım siteleri için kullandığı, %38'inin günde 1 saatten az yatak içinde dijital cihaz kullandığı, %88,2'sinin uyku ile ilişkili tanı almış hastalığının olmadığı ve %90,5'inin uyku ilacı kullanmadığı saptanmıştır. Katılımcıların %44.8'inin uyku kalitesinin kötü olduğu saptandı. Katılımcıların DBÖ puan ortalamasının 2,84±0,93 (min:1 puan, max:5 puan) ve PUKİ puan ortalamasının 5,83±3,04 (>5 kötü uyku kalitesi) olduğu saptandı. DBÖ ile PUKİ arasında pozitif yönde ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptandı. SONUÇ: Çalışmamızın sonucunda; medeni durum, günlük ortalama internet kullanım süresi, dijital araçları en çok kullanma amacı ve dijital cihazları yatak içinde kullanma durumuna göre DBÖ puanında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Kadın cinsiyet, düzenli egzersiz yapmıyor olmak, dijital cihazları 1 saatten fazla yatak içinde kullanmak kötü uyku kalitesiyle ilişkili bulundu. Ayrıca dijital bağımlılık ve kötü uyku kalitesi arasındaki ilişkinin pozitif yönde ve anlamlı olduğu saptandı. Bu bağlamda, dijital teknoloji kullanımının kontrollü bir şekilde yönetilmesi ve aşırı kullanımın önlenmesi gerekliliği vurgulanabilir. Bireylerin düzenli egzersiz yapmaya teşvik edilmesi, özellikle akşam saatlerinde ve yatak içinde dijital cihaz kullanımının sınırlandırılması önerilebilir. Bu çalışma sonuçları, bireylerin dijital cihaz kullanım alışkanlıklarını gözden geçirmelerini ve sağlıklı uyku düzeni için uygun alışkanlıklar geliştirmelerini teşvik etmek adına önemli bir rol oynayabilir. ANAHTAR KELİMELER:“Dijital Teknoloji”,“Bağımlılık”,“Uyku”,“Erişkin”
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to evaluate the relationship between digital addiction level and sleep quality of adult individuals applying to Family Medicine Polyclinics and to investigate its relationship with sociodemographic characteristics. MATERIALS AND METHODS: The study was conducted as a cross-sectional study with 221 adults who applied to the Family Medicine Polyclinics of Istanbul Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between January and March 2024. The survey includes 17 questions questioning sociodemographic characteristics. It also includes the 19-question Digital Addiction Scale (DBI), which measures the participants' level of digital addiction, and the 9-question Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI) which evaluates sleep quality. The survey consists of a total of 45 questions. RESULTS: Of the total 221 participants in the study, 37.6% were between the ages of 26-35, 65.6% were women, 62% were married, 69.2% do not exercise regularly, 70.6% say their most used digital device is a mobile phone, 40.7% use the internet for an average of 1-3 hours a day, 39.8% use digital devices mostly for social networking sites, 38% use digital devices in bed for less than 1 hour a day, 88.2% of them did not have a diagnosed sleep-related disease and 90.5% did not use sleeping pills. It was determined that 44.8% of the participants had poor sleep quality. It was determined that the participants' average DBS score was 2.84±0.93 (min:1 point, max:5 points) and their PSQI score average was 5.83±3.04 (>5 poor sleep quality). A positive and statistically significant relationship was detected between DBS and PSQI. CONCLUSION: As a result of our study; A statistically significant difference was found in the DBS score according to marital status, average daily internet usage time, purpose of using digital devices the most, and use of digital devices in bed. Female gender, not exercising regularly, and using digital devices in bed for more than 1 hour were found to be associated with poor sleep quality. Additionally, the relationship between digital addiction and poor sleep quality was found to be positive and significant. In this context, the need to manage the use of digital technology in a controlled manner and prevent excessive use can be emphasized. It may be recommended to encourage individuals to exercise regularly and limit the use of digital devices, especially in the evening and in bed. The results of this study can play an important role in encouraging individuals to review their digital device usage habits and develop appropriate habits for healthy sleep patterns. KEYWORDS:“Digital Technology”,“Addiction”,“Sleep”,“Adult”