The effect of green-synthesized copper oxide nanoparticles on SH-SY5Y neuroblastoma cells' viability and on the expression of miR-133b in an in vitro Oarkinson's disease model
Yeşil sentezlenen bakır oksit nanopartiküllerinin SH-SY5Y nöroblastoma hücrelerinin canlılığı ve in vitro Parkinson hastalık modelinde miR-133b ekspresyonu üzerine etkisi
  1. Tez No: 873350
  2. Yazar: MARWA AGHA KASSAB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Parkinson hastalığı (PD), substantia nigradaki dopaminerjik nöronların kaybıyla karakterize nörodejeneratif bir hastalıktır. MikroRNA'ların PD de dahil olmak üzere çeşitli patolojilerde rol oynadığı gösterilmiştir ve bu da onları PD belirteçleri için iyi adaylar haline getirir. Eksozomlar hemen hemen tüm hücre tipleri tarafından üretilir ve in vitro ve in vivo olarak salınabilir, genetik materyal taşır ve birçok hastalık için biyobelirteç görevi görür. Bakır oksit nanopartikülleri (CuONP), umut verici potansiyel uygulamaları nedeniyle araştırmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte CuONP, bazı hücresel süreçlere karşı toksisitesi ve nörodejeneratif hastalıklarla potansiyel bağlantısı nedeniyle endişelere yol açmıştır. MiR-133b, PH hastalarının orta beyinlerinde zayıf bir şekilde eksprese edilir ancak dopaminerjik nöronlarda önemli ölçüde eksprese edilir. SH-SY5Y nöroblastoma hücre dizisi, nörodejeneratif hastalık araştırmaları için uygun bir modeldir. Bu çalışma CuONP'nin SH-SY5Y hücreleri üzerindeki sitotoksisitesini ve etkisini araştırıyor ve bunları 6-hidroksidopamin (6-OHDA) kullanarak bir PD modeline dönüştürüyor. Etkiler gözlemlenecek, CuONP uygulanacak ve toksisite doğrulanacak. Çalışma aynı zamanda miR-133b'nin ekspresyon seviyelerini inceleyerek bir PD biyobelirteç olarak test etmeyi de amaçlamaktadır. Sonuçlar, spesifik CuONP dozlarının hücre canlılığında bir düşüşe neden olduğunu, hücresel aktiviteye ve membran geçirgenliğine zarar verdiğini gösterdi. Benzer şekilde 6-OHDA, belirli dozlarda hücre çoğalmasını azalttı. Ancak CuONP'nin farklılaşmış hücreler üzerindeki etkisi minimal düzeydeydi; bu, 6-OHDA ile tedavi edilen farklılaşmış SH-SY5Y hücrelerinin nanoparçacıklara karşı direnç gösterdiğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD) is a neurodegenerative disorder characterized by the loss of dopaminergic neurons in the substantia nigra. MicroRNAs have been shown to be involved in several pathologies, including PD, making them good candidates for PD markers. Exosomes are produced by almost all cell types and can be released in vitro and in vivo, carrying genetic material and serving as biomarkers for many diseases. Copper oxide nanoparticles (CuONP) are widely used in research due to their promising potential applications. However, CuONP has raised concerns due to its toxicity against some cellular processes and its potential link to neurodegenerative diseases. MiR-133b is poorly expressed in the midbrains of PD patients but is significantly expressed in dopaminergic neurons. The SH-SY5Y neuroblastoma cell line is a suitable model for neurodegenerative disease research. This study investigates the cytotoxicity and effect of CuONP on SH-SY5Y cells, transforming them into a PD model using 6-hydroxydopamine (6-OHDA). The effects will be observed, CuONP will be administered, and toxicity will be confirmed. The study also aims to test miR-133b as a PD biomarker by examining its expression levels. Results demonstrated that specific CuONP doses caused a decline in cell viability, damaging cellular activity and membrane permeability. Similarly, 6-OHDA reduced cell proliferation at specific doses. However, the effect of CuONP on differentiated cells was minimal, indicating that differentiated SH-SY5Y cells treated with 6-OHDA show resistance to the nanoparticle.