Diyabetik ketoasidoz nedeni ile takip edilen hastaların incelenmesi ve prognostik açıdan trombosit/lenfosit oranı, nötrofil/lenfosit oranı gibi hematolojik parametreler arasındaki ilişki
- Tez No: 873369
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN AKAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Diyabetik ketoasidoz (DKA), insan organizmasında insülinin azlığı ya da bulunmaması nedeniyle ortaya çıkan bir metabolik durumdur. DKA nedeniyle insanların mortalitesi ve morbiditesi artmaktadır. Amaç: Kişilerin inflamasyon durumlarında değişen TLO ve NLO düzeylerinin DKA'daki etkilerinin yanı sıra mortalite ve prognoz üzerine olası etkilerinin araştırılması ve kolay, hızlı ve pratik bir gösterge olup olmadığının test edilmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Çalışmamız, Mart 2018 - Mart 2022 tarihleri arasında T.C.S.B Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Tepecik Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji servisi, Genel Dahiliye servisi ve Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesinde yatırılıp takip edilen 60 Diyabetik Ketoasidoz tanılı hastanın incelenmesi olarak planlandı. Hasta grubu olarak çalışma kriterlerini sağlayan 60 DKA olgusu; kontrol grubu olarak, hiperglisemi nedeniyle insülin infüzyonu gereksinimi olan kontrolsüz diyabet hastalarından 30 olgu çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmamızın yaş ortalaması literatürle uyumludur. Hemogram belirteçleri DKA'da yatışta yüksek, taburculukta düşük bulunmuş olup dehidratasyona bağlı olduğu düşünülmüştür. NLO ve TLO DKA'da tanı anında artmış, taburculuklarda azalmıştır. Çalışmamızda vefat eden hastaların, NLO değerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Vefat eden hastalarda inflamasyonda rolü olan nötrofil ve CRP yüksek saptanmıştır. Tartışma: Prokalsitonin düzeyi mortalite ve morbidite hakkında iyi bilgi vermektedir. Ancak bakteriyel enfeksiyonu olmayan ve yeterli insülin enjeksiyonu uygulanmamasına bağlı oluşan ketoasidoz vakalarında yükselmemesi ve maliyet dezavantajı, her laboratuvarda bulunmaması açısından hemogramdan ölçülebilen inflamasyon belirteçlerinin kullanılabilirliği akla gelmektedir. Sağ kalan hastaların tahlilleri incelendiğinde ise inflamasyon belirteçlerinin tedavi ile birlikte gerilediği gözlenmektedir. Ancak vefat eden hasta sayısı az olduğundan daha dikkatli ve kapsamlı inceleme yapılmalıdır. Sonuç: Çalışmamızda basit, hızlı ve kolay ulaşılabilir inflamasyon belirteçleri olan NLO ve TLO'nun DKA üzerinde prognoz, mortalite ve morbiditeyi öngörmesini araştırdık. Ancak cut off değeri gibi bir değer yakalamak için daha geniş hasta sayılarıyla, daha büyük çaplı araştırmalar yapılmalıdır. Rutin uygulamada, laboratuvar sonuçlarında bu oranların hesaplanarak klinisyene veri olarak sunulmasının farkındalık sağlayacağı, mortaliteyi azaltmada ve tedavi yoğunlaştırma konusunda faydalı olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetic ketoacidosis (DKA) is a metabolic condition that occurs due to the lack or absence of insulin in the human organism. Mortality and morbidity of people increase due to DKA. Aim: It was aimed to investigate the possible effects of changing TLR and NLR levels in patients' inflammation status on DKA, as well as on mortality and prognosis, and to test whether it is an easy, fast and practical indicator. Materials and Methods: Our study was planned as the examination of 60 patients with Diabetic Ketoacidosis who were hospitalized and followed up in the Endocrinology Service, General Internal Medicine Service and Internal Medicine Intensive Care Unit of the Turkish Republic of Turkey Health Sciences University İzmir Tepecik Training and Research Hospital between March 2018 and March 2022. 60 DKA cases meeting the study criteria as a patient group; As the control group, 30 patients with uncontrolled diabetes who needed insulin infusion due to hyperglycemia were included in the study. Results: The mean age of our study is consistent with the literature. Hemogram markers were found to be high at hospitalization and low at discharge in DKA and were thought to be related to dehydration. NLR and TLR were increased at the time of diagnosis in DKA and decreased at discharge. In our study, it was determined that the NLR values of the patients who died were higher. Neutrophils and CRP, which have a role in inflammation, were found to be high in deceased patients. Discussion: Procalcitonin level gives good information about mortality and morbidity. However, the availability of inflammation markers that can be measured from a hemogram comes to mind, since it does not increase in ketoacidosis cases without bacterial infection and due to insufficient insulin injection, and has a cost disadvantage and is not available in every laboratory. When the analyzes of the surviving patients are examined, it is observed that the inflammation markers regressed with the treatment. However, since the number of deceased patients is low, more careful and comprehensive examination should be performed. Conclusion: In our study, we investigated the prediction of prognosis, mortality and morbidity on DKA by NLR and TLR, which are simple, fast and easily accessible markers of inflammation. However, in order to achieve a value such as the cut-off value, larger studies with larger patient numbers should be conducted. In routine practice, we believe that calculating these ratios in laboratory results and presenting them as data to the clinician will raise awareness, reduce mortality and intensify treatment.