The role of design in human-world engagements: Boundaries of self in technologically mediated in-car navigation
İnsan-dünya ilişkilerinde tasarımın rolü: Araç içi navigasyonun teknolojik dolayımında benliğinsınırları
  1. Tez No: 873371
  2. Yazar: ELİF BÜYÜKKEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY FATMA HASDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
Bu çalışmanın amacı, araç-içi navigasyon pratiği boyunca sürücü, çevre ve navigasyon teknolojisi arasında gerçekleşen çeşitli ilişkilerin tanımlanmasıdır. Çalışmaya temel olan teorik çerçeve fenomenoloji, postfenomenoloji ve ilgili yaklaşımlar etrafında yapılandırılmıştır. Saha çalışmasında kullanılan yöntemler ana hatlarıyla otoetnografi ve gözlemdir. Otoetnografi ve gözlemler kapsamında araştırmacının kendisi ve katılımcılar tarafından, toplam 15 sürücü ile navigasyon teknolojisi asistanlığında 26 sürüş gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar navigasyon etkinlikleri üzerine 83 kişinin katıldığı anketin sonuçlarına göre belirlenmiştir. Katılımcılarla yürütülen her bir sürüş seansının sonunda ilgili katılımcı ile, kendisinin navigasyon deneyimleri üzerine bir röportaj gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçları sürücü ve çevre arasındaki sınırların kısmen kaybolduğu ve bu ikisinin bütünleştiği bedenleşme ilişkilerini örneklemektedir. Sonuçlara dayanarak, çalışmada bedenleşme iki açıdan ele alınır. Bunlardan birincisi sürücünün belli bir anda farkında olmadan çevresiyle uyumlanarak hareket etmesi, ikincisi ise daha önceki navigasyon pratiklerinde edindiği örtük bilgiyi sürüş sırasında uygulamasıdır. Araştırma sırasında sürücü ve navigasyon teknolojisi arasındaki sınırların kaybolduğu bir bedenleşme ilişkisine rastlanmamıştır. Araştırmanın, navigasyon teknolojisinin sürücü ve çevre arasındaki kısmi bütünlüğe zarar verdiğine dair bir bulgusu yoktur. Bunun yerine, teknoloji, sürücü ve çevre arasında, alternatif bağlantılar sunar. Teknolojinin sunduğu bağlama özel ve kişiselleştirilmiş bilgi, bu bağlantıların çeşitliliğini artırır. Bilginin bağlama özel ve kişiselleştirilmiş olması, aynı zamanda ortak çevresel deneyimlerin azalmasına neden olabilir. Belli bir rotada tekrar eden navigasyon pratikleri yapmak, bu deneyimlerin bedenleşmesini ve sürücünün o rotada navigasyon becerisi kazanmasını sağlayabilir. Çalışma sonucunda, navigasyon teknolojisinin düzenli kullanımının böyle bir kazanımı engellemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study aims to identify varying relations occurring between the driver, environment, and navigation technology during in-car navigation, guided by phenomenology, postphenomenology, and related approaches. In the field research employing autoethnography and participant observation, 26 driving sessions conducted with the assistance of navigation technologies. The drives were performed by a total of 15 drivers, involving the researcher. Participants were chosen from 83 respondents to a user survey. Each session was followed by an interview focusing on their navigation experiences. The results illustrate embodiment relations where the boundaries between the driver and environment partially dissolve, resulting in the unity of the two. Based on the results, the study examines embodiment from two perspectives. The first aspect concerns the driver synchronizing with the surroundings and moving accordingly without noticing. The second entails applying tacit knowledge, which was acquired from previous navigation practices, during the drive. Notably, no instances of embodiment relations were observed between the driver and navigation technology throughout the study. The study found no evidence suggesting that navigation technology disrupts the unity of the driver and environment. Instead, it offers alternative connections between the two. The context- specific and customized information it provides may enhance the diversity of those connections. Such information may also lead to a reduction in shared environmental experiences. Repeated navigation practices on specific routes may allow the driver to acquire skill in navigating those routes. The study concluded that consistent use of navigation technologies does not impede such skill acquisition.