Okul öncesi dönemindeki çocukların sosyal problem çözme becerisi: oyuncu ebeveynliğin ve duygu düzenlemenin rolü
Social problem solving skills of pre-school children: the role of parental playfulness and emotion regulation
  1. Tez No: 873384
  2. Yazar: DAMLA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM ÖZDEMİR DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Oyuncu ebeveynlik, ebeveynlerin çeşitli ebeveyn-çocuk etkileşim bağlamlarında kendiliğinden, eğlenceli, esnek ve yaratıcı bir şekilde hareket etme becerisini ifade eder. Yakın tarihli araştırmalar, ebeveyn oyunculuğu ile çocukların sosyal ve duygusal gelişimi arasında ilişki olduğunu göstermektedir (Levavi vd., 2020; Shorer vd., 2019). Buna ek olarak, araştırmalar annelerin oyunbazlığının çocukların duygu düzenleme ve duygusal başa çıkma stratejileriyle ilişkili olduğunu ve okul öncesi çocukların prososyal davranışlarının gelişiminde önemli olduğunu göstermiştir (Cabrera vd., 2017; Blair vd.,2004). Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönemdeki çocukların ebeveyn oyunculuk düzeyi ve duygu düzenleme becerilerinin çocukların sosyal problem çözme becerileri üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Çalışmaya 4-6 yaş arası kırk dört çocuk (Ort= 59,96 aylık, SS=8,54, K=25) ve anneleri katılmıştır. Araştırma araştırmacı tarafından yüzyüze gerçekleştirilmiştir. İlk olarak annelerden Duygu Düzenleme Ölçeğini (Batum ve Yağmurlu, 2007; Shields ve Cicchetti, 1997) doldurmaları istenmiştir. Ardından anne-çocuk ikilisine serbest oyun görevi uygulanmıştır. Ebeveyn oyunculuğu 10 dakikalık ebeveyn-çocuk oyun etkileşimi ile değerlendirilmiştir (Garcia vd., 2017). Son olarak çocukların sosyal problem çözme becerileri Wally Sosyal Problem Çözme Testi kullanılarak değerlendirilmiştir (Kayılı ve Arı, 2013).
Özet (Çeviri)
Parental playfulness refers to parents' ability to act in a spontaneous, amusing, flexible and creative manner in various parent–child interactive contexts. Recent evidence suggests association between parental playfulness and children's social and emotional development (Levavi et al., 2020; Shorer et al., 2019). In addition, research has shown that mothers'playfulness was related to children's emotion regulation and emotional coping strategieswas found to be important in the development of preschooler's prosocial behaviour (Cabrera et al., 2017; Blair et al.,2004). The aim of this study is to examine the predictive role of parental playfulness level and emotion regulation skills of preschool children on children's social problem solving skills. Forty-four children aged 4-6 (M = 59.96 months, SD = 8.54, F = 25) and their mothers participated in the study. The research was conducted face to face by the researcher. First, mothers were asked to fill out the Emotion Regulation Scale (Batum and Yağmurlu, 2007; Shields and Cicchetti, 1997). Then, a free play task was applied to the mother-child dyads. Parental playfulness was assessed with a 10-minute parent-child play interaction (Garcia et al., 2017).