Yaşlı bireylerin dijital teknoloji kullanımına ilişkin deneyimlerinin incelenmesi: Nitel bir araştırma
Examining the experiences of older individuals regarding the use of digital technology: A qualitative research
- Tez No: 873394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ SAY ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırmanın amacı yaşlıların dijital teknoloji kullanımına ilişkin görüşlerini keşfetmektir. Bu amacı gerçekleştirmek için araştırmada nitel araştırma desenlerinden betimsel fenomenoloji kullanılmıştır. Araştırma, Denizli ilinde ikamet eden 65 yaş ve üzerindeki beşi kadın, otuz altısı erkek olmak üzere 41 bireyin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmanın verileri 2023 yılı haziran ayı içerisinde toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Görüşmelerden elde edilen bulgular sonucunda ana temalar araştırmaya katılan yaşlı bireylerin dijital araçları kullanmada“amaçları”,“sevdiği yönler”,“sevmediği yönler”,“faydalanabilme konusunda istekleri”biçiminde keşfedilmiştir. Yaşlı bireylerin dijital araçları bilgi alışverişi, vakit geçirme – eğlence ve işlemleri kolaylaştırmak amacıyla kullandıkları keşfedilmiştir. Yaşlı bireylerin dijital araç kullanmada dijital aracın fiziksel özellikleri ve dijital araç kullanılarak yapılan işlemler ile ilgili yönleri sevdikleri saptanmıştır. Yaşlı bireylerin dijital araçları kullanmada dijital araç kullanım zorluğu ile karşılaşılan içerik ve durumlar ile ilgili yönleri sevmedikleri belirlenmiştir. Diğer taraftan, yaşlı bireylerin dijital araç kullanımının kolaylaştırılması ve dijital araçlarda karşılaşılan içerik ve durumlara yönelik bazı öneriler geliştirdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate elderly individuals ' perspectives on digital technology use. One of the qualitative research designs, descriptive phenomenology, was employed in the study to accomplish this goal. The research was conducted with the participation of 41 individuals, five women and thirty-six men, aged 65 and over, residing in Denizli province. Structured interview questions developed by the researcher were used as data collection tools in the study. The data of the research was collected in June 2023. The data obtained in the research were analyzed using the content analysis technique. As a result of the findings obtained from the interviews, the main themes were discovered as the“purposes”,“likes”,“dislikes”and“wants to benefit from”the elderly individuals participating in the research in using digital tools. It has been discovered that older individuals use digital tools to exchange information, spend time – entertainment, and facilitate transactions. It has been determined that elderly individuals like the physical features of the digital tool and the aspects related to the transactions made using the digital tool. It has been determined that elderly individuals do not like aspects of the content and situations that make them difficult to use digital tools. However, it has been observed that older individuals have developed some suggestions to facilitate the use of digital tools and the content and situations encountered in digital tools.