Kronik obstrüktif akciğer hastalığının trimetilamin n oksit ile ilişkisi
The relationship between chronic obstructive pulmonary disease and trimethylamine n oxide
- Tez No: 873393
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN VATANSEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Biyokimya, Göğüs Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Biochemistry, Chest Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Trimetilamin N Oksit (TMAO) bağırsakta kolin, fosfatidilkolin ve karnitinden üretilen bir bağırsak metabolitidir. Yapılan son çalışmalar TMAO'nun birçok hastalığın biyobelirteci olacağını öngörmektedir. Daha çok proaterojenik etkiyle öne çıkan TMAO, diyabet, kalp yetmezliği, böbrek disfonksiyonları gibi birçok hastalıkta serum TMAO seviyelerinin yükseldiği saptanmıştır. Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) ülkemizde ve dünya çapında giderek artan ciddi bir halk sağlığı sorunudur. Birçok hastalık için risk faktörüdür. KOAH, yaşam boyu akciğerlere zarar verebilen ve/veya normal gelişim veya yaşlanma süreçlerini değiştirebilen karmaşık, kümülatif ve dinamik gen-çevre etkileşimlerinin nihai sonucudur. Çoğu ülkede üçüncü önde gelen ölüm nedeni olarak belirtilmiştir ancak KOAH'ın en önemli ölüm nedenlerinden biri olduğu açıktır. KOAH'a bağlı ölüm oranlarındaki bu artışın temel nedeni, yaygınlaşan sigara salgını olarak gözükse de tam nedeni hala bilinmemektedir. Bu durumda kesin tedaviyi engellemektedir ve ülkeler üzerinde önemli ekonomik etkiye sahiptir. Çalışmamızda serum TMAO düzeyleri ile kronik obstrüktif akciğer hastalığı arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Bu çalışma Kasım 2022-Aralık 2023 tarihlerinde Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları polikliniğine müracaat eden, gönüllülüğü kabul eden 90 bireyden sözlü ve yazılı bilgilendirilmiş onam formu alındıktan sonra yapılmıştır. Çalışmada veriler değerlendirilirken 3 farklı grup baz alınmıştır. Bu gruplamalar; amfizem, kronik bronşit ve herhangi bir sağlık problemi olmayan kontrol grupları olarak belirlenmiştir. Bildiğimiz kadarıyla çalışmamız KOAH ile TMAO arasındaki ilişkiyi doğrudan inceleyen ilk çalışmadır. Çalışmamızda amfizem için ortalama TMAO düzeyi 215 μmol/L, kronik bronşit için 324 μmol/L, kontrol grubu için 70,9 μmol/L olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trimethylamine N Oxide (TMAO) is an intestinal metabolite produced in the intestine from choline, phosphatidylcholine and carnitine. Recent studies predict that TMAO will be a biomarker of many diseases. TMAO, which is more prominent with its proatherogenic effect, has been found to increase serum TMAO levels in many diseases such as diabetes, heart failure and renal dysfunctions. Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is an increasingly serious public health problem in our country and worldwide. It is a risk factor for many diseases. COPD is the ultimate result of complex, cumulative and dynamic gene-environment interactions that can damage the lungs throughout life and/or alter normal developmental or ageing processes. It is the third leading cause of death in most countries, but it is clear that COPD is one of the most important causes of death. Although the main reason for this increase in COPD-related mortality rates seems to be the widespread smoking epidemic, the exact cause is still unknown. This prevents definitive treatment and has a significant economic impact on countries. In our study, we aimed to examine the relationship between serum TMAO levels and chronic obstructive pulmonary disease. This study was conducted between November 2022 and December 2023 after obtaining verbal and written informed consent forms from 90 individuals who applied to Selçuk University Faculty of Medicine Chest Diseases outpatient clinic and accepted to volunteer. While evaluating the data in the study, 3 different groups were taken as basis. These groups were determined as emphysema, chronic bronchitis and control groups without any health problems. To the best of our knowledge, our study is the first study to directly examine the relationship between COPD and TMAO. In our study, the mean TMAO level was 215 μmol/L for emphysema, 324 μmol/L for chronic bronchitis and 70.9 μmol/L for the control group.