Mandibular açı ölçümlerinin güvenilirlik ve tekrarlanabilirliğinin panoramik ve sefalometrik radyograflar üzerinde değerlendirilmesi
Evaluation of the reliability and repeatability of mandibularangle measurements on panoramic and cephalometricradiographs
- Tez No: 873423
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı mandibular açı ve boyutsal ölçümler için panoramik radyografilerin lateral sefalometrik radyografiye alternatif olarak kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda çekilmiş sefalometrik ve panoramik radyografi görüntüleri incelendi. Bu çalışmaya 2022-2023 yılları arasında çekilmiş olan 10-18 yaş aralığında bulunan, 76'sı kadın, 65'i erkek olmak üzere toplam 141 hastaya ait çekilmiş olan panoramik ve sefalometrik radyograf dahil edildi. Bulgular: İki gözlemcinin, iki ölçümünde de iki farklı radyografi ile değerlendirdiği Co-Go, Co-Me ve goniyal açı ölçümleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmedi (p>0,05). Gözlemcilerin kendi içinde birinci ve ikinci ölçümü arasında 0,945-0,996 aralığında mükemmel uyum gözlendi. Gözlemciler arası birinci ve ikinci mandibular açı ve boyutsal ölçümlerinin uyum katsayılarının 0,933-0,998 arasında (mükemmel uyum) olduğu belirlendi. Panoramik ve sefalometrik radyograflar arası mandibular açı ve ölçümlerin uyumu değerlendirildiğinde; birinci gözlemci ve ikinci gözlemcinin Co-Go ve Go-Me ölçümleri zayıf uyumlu, goniyal açı ölçümü ise iki gözlemci için de birinci ölçümde 0,929-0,937 aralığında, ikinci ölçümde 0,943-0,938 aralığında (mükemmel uyumlu) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate whether panoramic radiographs can be used as an alternative to lateral cephalometric radiography for mandibular angle and dimensional measurements. Materials and Methods: In our study, cephalometric and panoramic radiographs taken in the Department of Oral, Dental and Maxillofacial Radiology, Faculty of Dentistry, Adnan Menderes University, Aydın, Turkey were analysed. A total of 141 panoramic and cephalometric radiographs of 141 patients, 76 females and 65 males, aged 10-18 years, obtained between 2022 and 2023 were included in this study. Findings: No statistically significant difference was observed between the Co-Go, Co-Me and gonial angle measurements evaluated by two observers with two different radiographs (p>0.05). Excellent agrement was observed between the first and second measurements within the range of 0.945-0.996. The interobserver agrement coefficients of the first and second mandibular angle and measurements were between 0.933-0.998 (perfect agrement). When the agrement of mandibular angles and measurements between panoramic and cephalometric radiographs was evaluated; Co-Go and Go-Me measurements of the first and second observers were in poor agrement, while the gonial angle measurement was between 0.929-0.937 in the first measurement and between 0.943-0.938 in the second measurement (excellent agrement).