Dudak damak yarıklı bireylerde mandibular morfolojik yapıların karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
A comparative study on mandibular morphological structures in cleft lip and palate and non-cleft lip and palate patients
  1. Tez No: 923950
  2. Yazar: BEYZA DENİZ TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ÜSTDAL GÜNEY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, dudak damak yarığı deformitesine sahip bireylerin mandibular morfolojik yapılarına ait özellikleri, dudak damak yarığı deformitesi bulunmayan bireyler ile karşılaştırarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne tedavi isteği ile başvuran hastaların konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinde yürütülmüştür. Dahil edilme ölçütlerine uyan, tek taraflı dudak damak yarığına sahip 30 hasta ile dudak damak yarığı mevcut olmayan 30 bireyden oluşan kontrol grubu çalışmaya dahil edilmiştir. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi verileri üzerinde belirlenen referans parametreleri Planmeca Romexis 3.8.1.R (Planmeca Oy, Helsinki, Finlandiya) ve Dolphin Imaging Version 11.95 (Dolphin Imaging and Management Solutions, Chatsworth, CA, USA) programları kullanılarak ölçülmüştür. Bu ölçümler mandibular ve kondiler morfoloji bulguları olmak üzere 2 grupta değerlendirilmiştir. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to evaluate the features of the mandibular morphological structures of cleft lip and palate patients by comparing with non-cleft lip and palate patients. Materials and Methods: This study was conducted on 60 cone beam computed tomography (CBCT) images in Çukurova University Faculty of Dentistry. 30 unilateral cleft lip and palate patients were included as study group and 30 non-cleft lip and palate patients as control group CBCT data were measured using Planmeca Romexis 3.8.1.R (Planmeca Oy, Helsinki, Finland) and Dolphin Imaging Version 11.95 (Dolphin Imaging and Management Solutions, Chatsworth, CA, USA) programs. These measurements were evaluated in 2 groups as mandibular and condylar morphology outcomes. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 package program was used in the statistical analysis of the data.