İngilizce öğretmenlerinin görüşlerine göre İngilizce dersi öğretim programının (2.,3. ve 4.sınıf) dijitalleşen çağın ihtiyaçlarına cevap verebilirliğinin incelenmesi
Examining the respondability of the English course curriculum (2nd, 3rd and 4th grade) to the needs of the digitalized age, according to the opinions of English teachers
  1. Tez No: 873422
  2. Yazar: NESLİŞAH ALEMDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, İngilizce öğretmenlerinin görüşlerine göre İngilizce dersi öğretim programının (2.,3. ve 4.Sınıf) dijitalleşen çağın ihtiyaçlarına cevap verebilirliği incelenmiştir. Araştırma, betimsel araştırma desenlerinden biri olan olgu bilim deseni kullanılarak yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, Sakarya ilindeki ilkokullarda İngilizce dersine giren İngilizce öğretmenleri oluşturmuştur. Araştırmada öğretmenlerin İngilizce Öğretim Programının dijitalleşen çağın ihtiyaçlarına cevap verebilirliğine yönelik görüşlerini belirlemek için yarı yapılandırılmış görüşme formu uygulanmıştır. Yapılan araştırmada verilerin analiz edilmesinde içerik analizinden faydalanılmıştır. Analiz sonucunda, öğretmenlerin ilkokul İngilizce dersi öğretim programının dijitalleşen çağın ihtiyaçlarına cevap verebilirliğine dair görüşlerine, dijital eğitim araçlarının ne sıklıkta kullanıldığına, programın öğrencilerin İngilizce konuşma, dinleme, okuma ve yazma becerilerini geliştirip geliştirmediğine ve dijitalleşen çağda ihtiyaç duyulan becerileri kazandırıp kazandırmadığına dair; görüşlerine ulaşılmıştır. Öğretmenlerin görüşlerine göre İngilizce dersi öğretim programının önceki programlara göre geliştiği ancak henüz içinde bulunulan çağ için yeterli olmadığı bilgisine ulaşılmıştır. Buna ek olarak, gelişen teknolojinin programa dâhil olması ile konuların işlenişinin kolaylaştığı da ulaşılan bilgiler arasındadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the responsiveness of the English course curriculum (2nd, 3rd and 4th grade) to the needs of the digital age was examined, according to the opinions of English teachers. The research was conducted using the phenomenology design, which is one of the descriptive research designs. The study group of the research consisted of English teachers teaching English in primary schools in Sakarya province, affiliated with the Ministry of National Education. In the research, a semi-structured interview form was applied to determine teachers' opinions on the responsiveness of the English Language Teaching Program to the needs of the digital age. Content analysis was used to analyze the data in the research. As a result of the analysis, teachers' opinions about the responsiveness of the primary school English course curriculum to the needs of the digital age, how often digital education tools are used, whether the program improves students' English speaking, listening, reading and writing skills, and whether it provides the skills needed in the digital age; opinions have been reached. According to the opinions of the teachers, it was learned that the English language teaching program has improved compared to the previous programs, but it is not yet sufficient for the current era. In addition, it is among the information obtained that the treatment of the subjects has become easier with the inclusion of developing technology in the program.