Çocukluk çağında algılanan anne-baba tutumu ve bireylerin özgüven düzeyi ile yetişkinlik dönemi flört şiddeti tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between perceived parental behavior in childhood and individuals' level of self- confidence and adult dating violence attitudes
  1. Tez No: 873434
  2. Yazar: AYŞE MERVE KAYMAK TOKDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENGİSU NEHİR AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Çalışmamız ile amaçlanan çocukluk çağında algılanan anne-baba tutumu ve bireylerin özgüven düzeyi ile yetişkinlik dönemi flört şiddeti tutumu arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma Google formlar aracılığıyla 30 Haziran 2022 ile Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Evrenimiz en az bir defa romantik ilişkisi olan kadın-erkek bireyler olarak belirlemiştir. Çalışmamızın örneklemi ise Türkiye'de yaşayan 18-45 yaş arası en az bir defa romantik ilişkisi olan toplam 423 kadın-erkek katılımcılardan oluşmaktadır. Çalışmamızda anket formuna yer verilmektedir. Kullanılan anket formları“Demografik Bilgi Formu”,“Anne-Baba Tutumu Ölçeği”,“Flört Şiddeti Tutum Ölçeği”,“Özgüven Ölçeği”içermektedir. Anne-baba tutumu ve özgüven düzeyi ile flört şiddetine yönelik tutum arasındaki ilişkide, anne baba tutumunun ve özgüven düzeyinin yetişkinlik döneminde flört şiddeti tutumunu nasıl etkilediği öğrenilmek istenmiştir. Bu ilişkiye bakıldığında, araştırmanın bağımsız değişkeni; anne-baba tutumu ve özgüven düzeyi, bağımlı değişkeni ise flört şiddetine yönelik tutum olarak ele alınmıştır. Anne-Baba Tutum Ölçeği ve Flört Şiddeti Tutum Ölçeği ve Özgüven Ölçeğinden elde edilen verilerin analizlerinde frekans, yüzde, aritmetik ortalama gibi betimsel istatistiklerin yanı sıra, araştırmanın amacını ve alt amaçlarını cevaplamak için kruskal wallis testi, mann whitney u testi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Ek olarak cinsiyetin flört şiddetine yönelik tutumu nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu bağlamda da bağımsız değişkenimiz; cinsiyet, bağımlı değişkenimiz ise; flört şiddeti tutumu olarak belirlenmiştir. Verilerin dağılımı normal olmadığı için korelasyon testi olarak Spearman Korelasyonu uygulanmıştır. Veriler değerlendirilirken; yukarıda bahsedilen ölçekler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca anket sorularının geçerlik ve güvenilirliklerinin analiz edilmesi adına Cronbach Alpha testi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre erkeklerin kadınlardan daha çok flört şiddetine yatkın olduğu, eğitim düzeyi arttıkça flört şiddetinin azaldığı gibi sonuçlara ulaşılmıştır. Ayrıca korelasyon değeri sonuçları incelendiğinde Özgüven Ölçeği sonuçlarının Demokratik Ailelerde diğer aile tutumlarına nazaran daha anlamlı sonuçlar elde ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the relationship between perceived parental behavior in childhood and individuals' level of self-confidence and dating violence attitudes in adulthood. The study was conducted between June 30, 2022 and December 2022 using Google forms. Our population was defined as male and female individuals who had at least one romantic relationship. The sample of our study consists of a total of 423 male and female participants between the ages of 18 and 45 living in Turkey who have had at least one romantic relationship. A questionnaire form is included in our study. The questionnaire forms to be used include“demographic information form”,“parental attitude scale”,“dating violence attitude scale”,“self-confidence scale”. İn the relationship between parental attitude and self- confidence level and attitude towards dating violence, it was aimed to learn how parental attitude and self-confidence level affect the attitude towards dating violence in adulthood. When this relationship is examined, the independent variable of the study is considered as parental attitude and self-confidence level, and the dependent variable is considered as attitude towards dating violence. In addition to descriptive statistics such as frequency, percentage, arithmetic mean, Kurskal Wallis test, Mann Whitney u test and regression analysis were used in the analysis of the data obtained from the“parental attitude scale”and“dating violence attitude scale”and“self- confidence scale”in order to answer the purpose and sub-objectives of the research. In addition, how gender affects attitudes towards dating violence was examined. In this context, our independent variable was determined as gender and our dependent variable as dating violence attitude. Since the distribution of the data was not normal, Spearman Correlation was applied as a correlation test. While evaluating the data; the aforementioned scales were analyzed using the SPSS 25.0 program. In addition, Cronbach Alpha test was applied to analyze the validity and reliability of the survey questions. According to the results of the analysis, it was concluded that men are more prone to dating violence than women, and that dating violence decreases as the level of education increases. In addition, when the correlation value results were analyzed, it was concluded that the results of the Self-Confidence scale obtained more significant results in democratic families than in other family attitudes.