Açıklanamayan infertilitesi olan kadınlarda metabolik sendrom parametrelerinin in vitro fertilizasyon sonuçlarına etkisi
Effect of metabolic syndrome parameters on in vitro fertilization results in women with unexplained infertility
- Tez No: 873435
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ASLI BARLA DEMİRKOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İnfertilite, dünya çapında çiftlerin önemli bir kısmını etkileyen ve çeşitli faktörlere bağlı olarak gelişen kompleks bir durumdur. Metabolik sendrom (MetS), infertilite üzerinde olumsuz etkilere sahip olabilecek bir dizi risk faktörünü içerir. Bu tez çalışmasının amacı, MetS parametrelerinin açıklanamayan infertilitesi olan kadınlarda in-vitro fertilizasyon (IVF) sonuçları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, İstanbul'da bir in-vitro fertilizasyon merkezinde yürütülmüş, MetS tanısı almış 28 kadın ve metabolik sendrom tanısı olmayan 32 kadını kapsamıştır. İn-vitro fertilizasyon deneme sayısı ve gebelik durumu gibi önemli ölçütlerde de gruplar arasında belirgin farklılık saptanmamıştır (p>0,05). Yaş, ağırlık, beden kütle indeksi (BKİ), bel ve kalça çevresi gibi antropometrik ölçümlerde ve kan basıncı ölçümlerinde anlamlı farklar bulunmuştur (p≤0,05). Biyokimyasal değişkenlerden yüksek dansiteli lipoprotein ve trigliserid (TG) düzeyleri gruplar arasında farklılık göstermiştir (p=0,001). Araştırmada, açıklanamayan infertilitesi olan kadınlarla kontrol grubu arasında potasyum ve karoten alımında anlamlı farklar tespit edilmiştir (sırası ile p=0,012 ve p=0,013). Vaka ve kontrol gruplarının enerji ve makrobesin alımları, önerilen günlük değerlerle karşılaştırıldığında, her iki grubun da Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER) 2022'nin önerdiği günlük enerji alımı olan 1800 kkal'ın altında olduğu görülmektedir. Vaka grubunun ortalama enerji alımı 1425 kkal, kontrol grubunun ise 1596 kkal olarak tespit edilmişti. Protein alım oranı (%), her iki grupta da TÜBER 2022 önerileri ile uyumlu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, MetS parametrelerinin açıklanamayan infertilite sorunu olan kadınlarda IVF sonuçları üzerinde anlamlı bir etkisinin olup olmadığı konusunda kesin bir ilişki kurulamadığını göstermektedir. Ancak, vaka ve kontrol grupları arasında potasyum ve karoten alımı açısından tespit edilen önemli farklılıklar, beslenme düzenlemelerinin ve yaşam tarzı değişikliklerinin üreme sağlığı üzerinde potansiyel olarak önemli etkileri olabileceğine dikkat çekmektedir. Bu, özellikle mikrobesin alımının yetersiz olduğu alanlarda beslenme müdahalelerinin IVF sonuçları üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, infertilite tedavisi gören kadınlara yönelik beslenme ve yaşam tarzı müdahalelerinin, bireysel beslenme ihtiyaçlarını ve potansiyel MetS risk faktörlerini dikkate alarak özelleştirilmesinin önemi vurgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Infertility, a prevalent condition worldwide, is influenced by various environmental, genetic, and lifestyle factors. Metabolic syndrome, which comprises a set of risk factors, can negatively impact fertility. This study aims to investigate the impact of metabolic syndrome parameters on the outcomes of in vitro fertilization for women with unexplained infertility. Conducted at an in vitro fertilization center in Istanbul, the study included 28 women diagnosed with MetS and 32 women without.Key metrics such as in vitro fertilization trial numbers and pregnancy outcomes showed no marked differences between groups (p>0.05). Significant variations were found in anthropometric measurements like age, weight, bodu mass index, waist and hip circumference, and also in systolic blood pressure parameters (p≤0.05). Biochemical variables, namely high dancity liloprotein and trigliseryde levels, differed between the groups (p=0.001). The research has identified significant differences in the intake of potassium and carotene between women with unexplained infertility and the control group (p=0.012 and p=0.013 respectively). When comparing the energy and macronutrient intake of both groups to the recommended daily values, it has been observed that both groups consume less than the daily energy intake of 1800 kcal recommended by TÜBER 2022. The average energy intake in the patient group was found to be 1425 kcal, and 1596 kcal in the control group. Protein intake (%) was consistent with TÜBER 2022 recommendations in both groups. The research suggests that dietary adjustments and lifestyle changes may have a significant impact on reproductive health in women with unexplained infertility. The differences identified between the patient and control groups in terms of potassium and carotene intake indicate the potential significance of these factors. Therefore, it is important to emphasize the customization of diet and lifestyle interventions for women undergoing infertility treatment, taking into account their individual nutritional needs and potential risk factors for MetS.