Sağlıklı pediatrik popülasyonda gözün retina sinir lifi kalınlığı ve retinanın segmental anatomisinin optik koherens tomografi tetkiki ile araştırılması
Of the eye in a healthy pediatric population retinal nerve fiber thickness and retina optical coherence of segmental anatomy investigation with tomography
- Tez No: 873448
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER GÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Kayseri Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Sağlıklı pediatrik popülasyonda gözün retina sinir lifi kalınlığı ve retinanın segmental anatomisinin optik koherens tomografi (OKT) tetkiki ile araştırılması. Gereç ve Yöntem: Retrospektif yapılan bu çalışmaya peripapiller retina sinir lifi tabakası (p-RSLT) analizi için 5 ile 15 yaş arasında 214 sağlıklı çocuk hastanın (102 erkek,112 kadın) her iki gözü olmak üzere toplam 428 göz ve istatistiksel analiz için sağ gözleri (214 göz), retina segmentasyon analizi için 5 ile 15 yaş arasında 196 sağlıklı çocuk hastanın 343 gözü (147 hastanın iki gözü, 49 hastanın tek gözü) ve istatistiksel analiz için sağ gözleri (177 göz) çalışmaya dahil edildi. Hastaların kırma kusuru değerleri sferik eşdeğer (SE) olarak elde edildikten sonra spektral domain optik koherens tomografi (SD-OKT) (Spectralis® OCT, Heidelberg Mühendislik, Heidelberg, Almanya) cihazı kullanılarak p-RSLT kalınlığı ve retina segmentasyon kalınlık değerleri mikron cinsinden hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: Investigation of retinal nerve fiber thickness and segmental anatomy of the retina by optical coherence tomography (OCT) in a healthy pediatric population. Materials and Methods: In this retrospective study, a total of 428 eyes (both eyes) of 214 healthy children (102 males, 112 females) between the ages of 5 and 15 years for peripapillary retina nerve fiber layer (p-RNFL) analysis and their right eyes (214 eyes) for statistical analysis and 343 eyes (both eyes of 147 patients and one eye of 49 patients) of 196 healthy children between the ages of 5 and 15 years for retinal segmentation analysis and their right eyes (177 eyes) for statistical analysis were included. After the refractive error values of the patients were obtained as spherical equivalent (SE), p-RNFL thickness and retinal segmentation thickness values were calculated in microns using SD-OCT (Spectralis® OCT, Heidelberg Engineering, Heidelberg, Germany).