Pediatrik popülasyonda farklı refraksiyon kusurlarının, anizometropi ve ambliyopinin optik kohorens tomografi anjiyografi parametreleri üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi ve karşılaştırılması
Evaluation and comparison of the effects of different refractive errors, anisometropia and amblyopia on optical cohorence tomography angiography parameters
- Tez No: 649293
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZİN AKÇA BAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Optik kohorens tomografi anjiyografi (OKTA), yüksek çözünürlüklü analizler sonucu üç boyutlu görüntüleme imkanı sunan, yeni, non-invaziv bir retina ve optik sinir başı görüntüleme yöntemidir. Bu çalışmada kontrol gözleri (KG) ile birlikte farklı refraksiyon değerlerindeki miyopik, hipermetropik, astigmatik alt gruplarda ve ambliyopi gelişen ya da gelişmeyen miyopik, hipermetropik, astigmatik anizometropik olguların her iki gözünde makula ve optik sinir başında görülen vasküler değişiklikler, makula ve retina sinir lifi tabakası (RSLT)'nda görülen kalınlık değişikliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada farklı refraksiyon kusurlarına sahip 242 olgunun 484 gözü, farklı refraksiyon kusurlarına bağlı anizometropi ve ambliyopi gelişen 89 hastanın 178 gözü ve 57 sağlıklı katılımcının 114 gözü değerlendirilmiştir. Çalışmada miyopik, hipermetropik, astigmatik olgular kırma kusurunun derecesine göre 3 alt gruba ayrılmış, ayrıca anizometropiye bağlı ambliyopi gelişen veya gelişmeyen hastaların her iki gözü birlikte incelenmiştir. Alt gruplar ve KG grubu; biyometrik değişkenler, makula ve disk OKTA parametreleri yönünden karşılaştırılmıştır. Refraksiyon gruplarında makula ve disk OKTA parametrelerinin yaş, sferik ekivalan (SE) ve aksiyel uzunluk (AU) ile korelasyonları değerlendirilmiştir. Çalışmada, miyopi derecesi arttıkça foveal avasküler zon (FAZ) alanının ve perimetrinin (PER) anlamlı olarak azaldığı görülmüştür (p0.05).
Özet (Çeviri)
Optical cohorence tomography angiography (OCTA) is a new non-invasive retina and optic nerve head imaging method that provides three-dimensional imaging as a result of high resolution analysis. In this study, in both myopic, hyperopic, astigmatic subgroups of different refractive status with control eyes (CE) and in both eyes of myopic, hyperopic, astigmatic anisometropic cases with or without amblyopia, it is aimed to evaluate thickness changes which are seen in the macular and retinal nerve fiber layer (RNFL), vascular changes in the macular and optic nerve head, In this study, 484 eyes of 242 cases with different refractive errors, 178 eyes of 89 patients who developed anisometropia and amblyopia due to different refractive errors, and 114 eyes of 57 healthy participants have been evaluated. In the study, myopic, hyperopic, astigmatic cases were divided into 3 subgroups according to the degree of refractive error, and both eyes of patients with or without anisometropia induced amblyopia have beeen examined. Subgroups and CE group have been compared in terms of biometric variables, macular and disc OCTA parameters. Correlations of macular and disc OCTA parameters in refraction groups with with age, spherical equivalent (SE) and axial length (AL) have been evaluated. In the study, it has been seen that as the degree of myopia increases, the area of foveal avascular zone (FAZ) and perimetry (PER) decreases significantly (p 0.05).