10 numaralı Halep Vilâyeti Evâmir-i Sultâniye Defterinin /H.1185- 1187/ M.1771- 1773) transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription anda ealuation of aleppo Evâmir-i Sultâniye Book No.10 (1185/1187AH/ 1771-1775 A.D)
  1. Tez No: 873447
  2. Yazar: SUSU YUNSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Halep, coğrafi konumu itibariyle Osmanlı Devleti için İstanbul'dan sonra önemli merkezlerden biri olarak kabul edilmiştir. Şehirle ilgili yapılan çalışmalar sadece şehir hakkında bilgimizi artırmayacak bölgesel çalışmalara ve Osmanlı Devlet tarihi de önemli bir katkı sunacaktır. Bu doğrultuda çalışmamız, 1771-1773 yıllarını kapsayan 10 Numaralı Halep Vilayeti Evâmir-i Sultaniye Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesini içermektedir. Bu defterin incelenmesiyle Osmanlı İmparatorluğu'nun bölgesel politikasını, askeri, toplumsal, siyasi ve idari yapısını anlamamıza yardımcı olabileceğini düşünmekteyiz. Defterin 1768-1774 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşı sürecine ait olması dolayısıyla savaş sürecinde merkezi hükümet ile Halep vilayeti arasında geçen yönetim süreçlerini içermesi bakımından da bir değere sahip olduğunu belirtmek gerekir. Bu vesileyle 10 numaralı defter incelenmiştir. 10 Numaralı Halep Vilayeti Evâmir-i Sultaniye Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirmesi dört bölüm olarak şekillendi. Birinci bölümde, Halep'in tarihi, adının kökeni, tarihçilerin Halep hakkındaki yazıları, coğrafi konumu ve tarihsel ve coğrafi önemine odaklanıldı. İkinci bölümde, Evâmir-i Sultaniye defterleri serisinin Halep Şer'iyye Sicilleri sistemi içinde kayıtlı olmaları sebebiyle şeriyye sicilleri ayrı bir başlıkta ele alınması uygun görüldü. Üçüncü bölümde, 10 Numaralı Halep Vilayeti Evâmir-i Sultaniye defterinin tanıtımı ve transkripsiyon sonrasında elde edilen bilgiler organize edildi ve genel bir değerlendirmesi yapıldı. Vesikaların kısa özetleri tablolaştırıldı. Böylece okuyucu ya da araştırıcılara rehber olması hedeflendi. Ayrıca defterde geçen görevliler tablolaştırıldı. Bu vesileyle monografik bilgiler vesikaların ayrıntılı ve karmaşık metinlerinden çıkarılarak literatüre katkı sağlaması yeni araştırmalara kaynaklık etmesi hedeflendi. Dördüncü bölümde, 10 Numaralı Halep Vilayeti Evâmir-i Sultaniye Defteri'nin özetleri ve transkripsiyonu verildi.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location, Aleppo was considered one of the important centers of the Ottoman Empire after Istanbul. Studies on the city will not only increase our knowledge about the city but will also make a significant contribution to regional studies and the history of the Ottoman Empire. Our study includes the translation and evaluation of Evâmir-i Sultaniye Book No. 10 in Aleppo Province, covering 1771-1775. By examining this book, we can understand the regional policies of the Ottoman Empire, as well as the military, social, political, and administrative structure of the Empire. We should also point out that the book has great value in terms of containing the correspondence between the central government and the Aleppo province during the war in the years 1768-1774. The translation and the evaluation of Evâmir-i Sultaniye Book No. 10 consist of four sections. In the first section, we focused on the history of Aleppo, the origin of its name, what historians have written about Aleppo, its geographical location, and its historical and geographical significance. In the second part, it was deemed appropriate to discuss the Sharia records under a separate heading, since the series of Evâmir-i Sultaniye records are registered within the Aleppo Sharia Registers system. In the third chapter, the information obtained after the introduction and transcription of the Evâmir-i Sultaniye book of Aleppo Province No. 10 was organized, and a general evaluation was made. Summaries of the documents were charted. Thus, it was aimed to be a guide for readers or researchers. Additionally, the officers mentioned in the notebook were charted. On this occasion, it was aimed to contribute to the literature and be a source of new research by extracting monographic information from the detailed and complex texts of the documents. In the fourth section, we presented the transcription of Evâmir-i Sultaniye Book No. 10 as well as the summary of the book. In the fourth section, we presented the transcription of Evâmir-i Sultaniye Book No. 10 as well as the summary of the book.