Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersi ve fiziksel aktivite tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between secondary school students' physical education lesson and physical activity attitudes
- Tez No: 873468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERHAN DEVRİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersi ile fiziksel aktivite tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmamızda nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklem grubunu, devlet ortaokulunda öğrenim gören 302'si kız ve 287'si erkek toplam 589 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışmamızın veri toplama araçları olarak kişisel bilgi formu, Simonton ve arkadaşları (2021) tarafından geliştirilen ve Türkçe uyarlaması Uyhan ve arkadaşları (2023) tarafından gerçekleştirilen çocuk ve gençlerde fiziksel aktivite tutum ölçeği ve Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen beden eğitimi ve spora ilişkin tutum ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde MANOVA, üç yönlü ANOVA ve korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgulara göre ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersi ve fiziksel aktiviteye yönelik tutumları yüksektir. Öğrencilerin beden eğitimi dersine yönelik tutumlarını cinsiyet ve sınıf değişkenleri etkilemektedir. Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteye yönelik tutumlarını cinsiyet, sınıf ve aktif spor yapma değişkenleri etkilemektedir. Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi dersine yönelik tutumları ile fiziksel aktiviteye yönelik olumlu tutumları arasında pozitif ilişki tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktiviteye yönelik tutumları ve beden eğitimi dersine yönelik tutumları farklı değişkenlerden etkilenmektedir. Gelecek çalışmalarda farklı ve daha geniş katılımlı örneklem grupları ile fiziksel aktivite ve beden eğitimi ve spor tutum düzeylerinin incelenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between secondary school students' physical education and sports lessons and their physical activity attitudes. Causal-comparative research design, one of the quantitative research designs, was used in this study. Participants were 302 girls and 287 boys, totally 589 secondary school students who continue public secondary school. Data collection tools were Personal Information Form, Physical Education Attitude Scale developed by Demirhan and Altay (2001) and Physical Activity Attitude Scale for Children and Adolescents developed by Simonton et al. (2021) and translated into Turkish language by Uyhan et al. (2023). Data were analyzed with MANOVA, three ways ANOVA and correlation analysis. Results showed that secondary school students' physical education lessons and physical activity attitudes were determined as high level. According to results, gender and grade variables affected students' attitudes towards physical education lessons. Results also indicated that gender, grade and active sports variables affected secondary school students' attitudes towards physical activity. Moreover, a positive relationship was determined between secondary school students' attitudes towards physical education class and their positive attitudes towards physical activity. In future studies, it is recommended to examine physical activity and physical education attitude levels with different and larger sample groups.