Ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutum ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi
Examining middle school' students' physical activity levels and attitudes toward physical education
  1. Tez No: 561770
  2. Yazar: RAMİN İBRAHİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK ALPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutum ve fiziksel aktivite düzeylerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Öğrencilerin beden eğitimi dersi tutumları 137,8 puanla olumlu düzeyde ve fiziksel aktivite düzeyleri de 28,8 puanla orta düzeyin üzerinde bulunmuştur.Öğrencilerin beden eğitimi dersine tutumları sınıflara göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken (p0,05). Diğer taraftan öğrencilerin beden eğitimi tutumları cinsiyete göre anlamlı düzeyde farklılık göstermezken (p>0,05), fiziksel aktivite düzeyi cinsiyete göre anlamlı farklılık göstermektedir. Kız ve erkekler beden eğitimine karşı tutumları aynı iken kızların fiziksel aktivite düzeyi erkeklerden anlamlı derecede daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the attitudes and physical activity levels of secondary school students in relation to physical education and sports. Students' attitudes towards physical education were found to be positive with 137,8 points and physical activity levels were higher than the average level with 28,8 points. While the students' attitudes towards physical education class differed significantly from the classes (p 0.05). On the other hand, students' attitude towads physical education did not differ significantly based on gender (p> 0.05), whereas physical activity level showed a significant difference according to gender. While girls and boys have the same attitudes towards physicalducation, girls' physical activity level is significantly higher than that of boys.