4-6 yaş arasındaki çocukların dijital oyun bağımlılığı, sosyal beceri ve erken okuryazarlık becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between digital game addiction, social skills and early literacy skills in children aged 4-6
  1. Tez No: 873469
  2. Yazar: EBRU POLAT ÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma 4-6 yaş arasındaki çocukların dijital oyun bağımlılığı, sosyal beceri ve erken okuryazarlık arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Bakırköy ilçesinde bağımsız devlet anaokullarında eğitim gören 232 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan çocukların dijital oyun bağımlılık eğilimlerini belirlemek amacıyla ebeveynler tarafından Dijital Oyun Bağımlılık Eğilimi Ölçeği (DOBE), sosyal beceri düzeylerini belirlemek amacıyla öğretmenler tarafından Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği (SBDÖ) doldurulmuştur. Erken okuryazarlık becerilerini belirlemek amacıyla ise araştırmacı tarafından çalışma grubuna bireysel olarak Erken Okuryazarlık Becerileri Değerlendirme Aracı (EOBDA) uygulanmıştır. Ebeveynler tarafından doldurulan Genel Bilgi Formu'ndan elde edilen demografik özelliklere ilişkin bilgiler ile DOBE, EOBDA ve SBDÖ arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmanın amaçları ve alt amaçları doğrultusunda elde edilen veri, İlişkisiz Örneklemler T testi, Pearson Korelasyon Analizi ve İlişkisiz Örneklemler için Tek Faktörlü Varyans Analizi (One-Way Anova)'ne tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonucunda dijital oyun bağımlık eğilimi ile sosyal beceri ve erken okuryazarlık becerileri arasında ilişkiye rastlanmamış olmakla birlikte erken okuryazarlık becerileri ve sosyal beceri arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal the relationship between digital game addiction and the social skills and early literacy skills of children aged 4-6. The study group of the research consists of 232 children studying in independent state kindergartens in the Bakırköy district of Istanbul. In order to determine the digital game addiction tendencies of the children participating in the study, the Digital Game Addiction Tendency Scale (DOBE) was filled in by the parents, and the Social Skills Assessment Scale (SBDÖ) was filled in by the teachers to determine their social skill levels. In order to determine early literacy skills, the Early Literacy Skills Assessment Tool (EOBDA) was applied individually to the study group. The relationship between the information on demographic characteristics obtained from the General Information Form filled out by the parents and DOBE, EOBDA and SBDS was examined. The data obtained in line with the aims and sub-objectives of the research were subjected to Unrelated Samples T test, Pearson Correlation Analysis and One-Factor Variance Analysis for Unrelated Samples (One-Way Anova). As a result of the research, although no relationship was found between digital game addiction tendency and social skills and early literacy skills, it was determined that there was a significant relationship between early literacy skills and social skills.