Topuk dikeninin sagittal denge ile ilişkisi
The reliationship between heel spur and sagittal balance
  1. Tez No: 873483
  2. Yazar: İBRAHİM KELOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA AKTI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çalışmamızda kalkaneal spuru (topuk dikeni) olan bireylerde değerlendirilen sagittal dengedeki bozuklukların topuk dikenine neden olabileceğini belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 33 hasta grubu birey ve 33 sağlıklı kontrol grubu birey dahil edildi. Hastaların ve sağlıklı gönüllülerin yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi sorgulanarak kaydedildi. Ek olarak hasta grubun vizüel analog skala (ağrı ölçeği)'sı değerlendirilip kaydedildi. Radyografik inceleme için hem hasta gruptan hem sağlıklı gruptan ayak yan grafileri (basarak çekilmiş olan) ve lateral skolyoz grafisi istendi. Ayak lateral radyografilerde talus-birinci metatars açısı (Meary açısı) ve kalkaneal pitch (zemin) açıları; lateral skolyoz grafilerde spinopelvik parametreler değerlendirildi. Bulgular: Hasta grubundaki bireylerin 18'inde sagittal dengenin ortalama 31,86±17,88 mm arkaya kaymış olduğunu, yine hasta grubundaki bireylerin 15'inde sagittal dengenin ortalama 30,84±20,53 mm öne kaymış olduğunu bulduk. Kontrol grubundaki bireylerin 25'inde sagittal dengenin ortalama 16,31±9,32 mm arkaya kaymış olduğunu, yine kontrol grubundaki bireylerin 8'inde sagittal dengenin ortalama 9,56±7,50 mm öne kaymış olduğunu bulduk. Hasta bireylerin kontrol bireylerine göre sagittal dengelerinin anlamlı derecede öne yada arkaya kaymış olduğunu bulduk. Sonuç: Bu çalışmada topuk dikeni olan hastalarda sagittal denge parametrelerinden sagittal vertikal aksın kontrol grubuna göre anlamlı ölçüde farklı olduğu, dengenin anterior posterior planda bozulmuş olduğu saptandı. Bu sonucun topuk dikeni etyolojisinin daha da iyi anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Sagittal dengedeki bozuklukların topuk dikenine neden olabileceğinin daha net olarak ortaya konulabilmesi için daha fazla kişinin yer aldığı çalışmaların yapılmasına gerek duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to determine whether sagittal balance disorders evaluated in individuals with calcaneal spurs may cause heel spurs. Materials and Methods: 33 patient group individuals and 33 healthy control group individuals were included in our study. Age, gender, height, weight and body mass index of patients and healthy volunteers were questioned and recorded. Additionally, the visual analog scale (pain scale) of the patient group was evaluated and recorded. For radiographic examination, lateral foot radiographs (taken while pressing) and lateral scoliosis radiographs were requested from both the patient group and the healthy group. Talus-first metatarsal angle (Meary angle) and calcaneal pitch (ground) angles on lateral foot radiographs; Spinopelvic parameters were evaluated in lateral scoliosis radiographs. Results: We found that in 18 of the individuals in the patient group, the sagittal balance was shifted backward by an average of 31.86±17.88 mm, and in 15 of the individuals in the patient group, the sagittal balance was shifted forward by an average of 30.84±20.53 mm. We found that the sagittal balance in 25 individuals in the control group was shifted backward by an average of 16.31±9.32 mm, and in 8 of the individuals in the patient group, the sagittal balance was shifted forward by an average of 9.56±7.50 mm. We found that the sagittal balance of patient individuals was significantly shifted forward or backward compared to control individuals. Conclusion: In this study, it was determined that the sagittal vertical axis, one of the sagittal balance parameters, was significantly different in patients with heel spurs compared to the control group, and the balance was impaired in the anterior-posterior plane. It is thought that this result will contribute to a better understanding of the etiology of heel spurs. It is thought that this result will contribute to a better understanding of the etiology of heel spurs. Studies involving more people are needed to more clearly demonstrate that sagittal balance disorders can cause heel spurs.