Aile hekimliği polikliniği'ne başvuran bireylerde obezite ile yeme bağımlılığı arasındaki ilişki
The relationship between obesity and food addiction in individuals applying to the family medicine polyclinic
  1. Tez No: 873484
  2. Yazar: ZEYNEP TUNÇAY TUĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Çalışmamızda, Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran bireylerdeki yeme bağımlılığı ile obezite arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı tipte bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 19-65 yaş arası, VKİ >25 kg/m² olan 227 kişinin katılımıyla 30.01.2024-30.03.2024 tarihlerinde yapılmıştır. Sadece kronik ruhsal hastalığı olanlar çalışmaya dahil edilmemiştir. Katılımcılara yüz yüze sosyodemografik bilgi anketi ve Modifiye Edilmiş Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (MYYBÖ) uygulanmıştır. Tüm istatistiksel verilerimiz IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamızdaki 227 katılımcının %69,6'sı kadın ve %30,4'ü erkekti. Vücut kitle indeksine (VKİ) göre %42,3'ü fazla kilolu, %57,7'si obezdi. Ek olarak %12,3'ünde yeme bağımlılığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate the relationship between food addiction and obesity in individuals attending the Family Medicine Clinic. Materials and Methods: Our study was designed as a descriptive type of research. The study was conducted between 30.01.2024-30.03.2024 with the participation of 227 individuals aged between 19 and 65 years, with a BMI >25 kg/m², who applied to the Family Medicine Clinic at Ümraniye Training and Research Hospital. Only those without chronic mental illnesses were included in the study. Participants were administered a face-to-face sociodemographic information questionnaire and the Modified Yale Food Addiction Scale. All statistical data were analyzed using IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey). Results: Of the 227 participants in our study, 69,6% were women and 30,4% were men. According to the Body Mass Index (BMI), 42,3% of the participants were overweight, and 57,7% were obese. Additionally, 12,3% of the participants were identified with food addiction.