Siyah alaca ineklerde konfor parametrelerini etkileyen bazı çevre faktörleri ve konfor parametreleri ile test günü süt verimi arasındaki ilişkilerin belirlenmesi
Determination of some environmental factors affecting comfort parameters and determination of the relationships between comfort parameters and test day milk yield in holstein cows
  1. Tez No: 873487
  2. Yazar: COŞKUN AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAVAŞ ATASEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışma, Samsun ili Bafra ilçesinde özel bir süt sığırcılığı işletmesinde yetiştirilen Siyah Alaca ineklerde bazı konfor göstergelerini etkileyen çevre faktörlerini ve bu göstergelerle test günü süt verimi (TGSV) arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Haziran 2016 – Mayıs 2017 döneminde 4 mevsimi kapsayacak şekilde birer kez gerçekleştirilen işletme ziyaretlerinde yaklaşık 100'er baş sağmal inekte vücut kondisyon puanı (VKP), rumen doluluk puanı (RDP), arka ayak hijyen puanı (AHP) ve but hijyen puanı (BHP) uygulaması gerçekleştirilmiştir. VKP için 1-5 (1= sıska, 5= obez), RDP için 1-4 (1= boş, 4= dolu) ve hijyen puanları için 1-4 (1= çok temiz, 4= çok kirli) sistemindeki puan cetvelleri kullanılmıştır. Etkili faktörler olarak laktasyon dönemi (LD; 1=
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the environmental factors affecting some comfort indicators and the relationships between these indicators and test day milk yield (TDMY) in Holstein Friesian cows raised in a private dairy farm in Bafra district of Samsun province. Body condition score (BCS), rumen fill score (RFS), hind leg hygiene score (LHS) and flank hygiene score (FHS) were obtained from approximately 100 dairy cows during the farm visits, which were carried out once for four seasons between June 2016 and May 2017. Score scales of 1-5 for BCS (1= skinny, 5= obese), 1-4 for RFS (1= empty, 4= full) and 1-4 for hygiene scores (1= very clean, 4= very dirty) were used. The effective factors those include stage of lactation (SL; 1=