Step aerobik egzersizi yapan sedanter kadınlarda aletli solunum kası egzersizlerinin solunum fonksiyonlarına etkisi
The effect of deviced respiratory muscle exercises on respiratory functions in sedentary women performing step aerobic exercise
- Tez No: 873486
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN İBİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Son yıllarda hem rehabilitasyon hem de sportif performansın geliştirilmesi amacıyla uygulanan solunum kası egzersizlerinin, setler arası dinlenmede uygulanmasının solunum fonksiyonlarına etkilerini inceleyen bir çalışma bulunmamaktadır. Literatürdeki bu boşluğun doldurması hedeflenerek yapılan bu çalışmanın birinci amacı step aerobik egzersizi yapan sedanter kadınlara farklı zamanlarda uygulanan aletli solunum kası egzersizlerinin solunum fonksiyonlarına etkisinin karşılaştırılması, ikinci amacı ise step aerobik egzersizlerinin vücut yağ yüzdesine (VYY) etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 18-24 yaş arasında 32 sedanter kadın gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar, step aerobik egzersizinin setler arası dinlenme esnasında solunum kası egzersizi yapan grup (Egzersiz+SKEG) (n=10), step aerobik egzersizine ilaveten evde solunum kası egzersizi yapan grup (Ev+SKEG) (n=10) ve sadece step aerobik egzersizi yapan kontrol grubu (KG) (n=12) olarak 3'e ayrılmıştır. Tüm gruplar 8 hafta boyunca haftanın 3 günü aynı step aerobik egzersiz programını uygularken, Egzersiz+SKEG ve Ev+SKEG'leri aynı zamanda solunum kası egzersizleri de yapmışlardır. Katılımcıların solunum fonksiyonları spirometre cihazı ile VYY 'leri ise biyoelektirk impedans analiz cihazı ve skinfold aleti ile çalışmanın başlangıcında ve 8. haftanın sonunda olmak üzere 2 kez ölçülmüştür. Verilerin analizinde, farklı protokollerin sonuçlarını, ön-son test ölçümlerini ve protokol*zaman etkileşim etkisini incelemek için, Tekrarlanan Ölçümler İki Yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda grupların tamamında solunum parametrelerinin ön testten son teste istatistiksel olarak anlamlı şekilde geliştiği belirlenirken, bu gelişimin yüzdesel olarak en fazla Egzersiz+SKEG'de olduğu tespit edilmiştir. VYY'de de grupların tamamında ön testten son teste istatistiksel olarak anlamlı bir azalma belirlenmiştir. Sonuç olarak, step aerobik egzersizlerinin hem solunum foksiyonlarını artırmada hem de VYY'yi azaltmada etkili bir yöntem olduğu, ayrıca step aerobik egzersizleri ile birlikte uygulanan aletli solunum kası egzersizlerinin ise solunum parametrelerinde daha fazla gelişim sağladığı söylenebilir. Bu nedenle de egzersiz ile birlikte yapılan aletli solunum kası egzersizlerinin solunum parametrelerini artırmada alternatif bir yöntem olarak uygulanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, there is no study examining the effects of respiratory muscle exercises, which are applied for both rehabilitation and improvement of sports performance, on respiratory functions during the rest between sets. The first aim of this study, which aims to fill this gap in the literature, is to compare the effects of instrumented respiratory muscle exercises applied at different times to sedentary women doing step aerobic exercise on respiratory functions, and the second aim is to examine the effect of step aerobic exercises on body fat percentage (BFF). 32 sedentary women between the ages of 18-24 participated in the study voluntarily. Participants were divided into 3 groups. The group that performed respiratory muscle exercise during the rest between sets of step aerobic exercise (Exercise+RMEG) (n=10), the group that performed respiratory muscle exercise at home in addition to step aerobic exercise (Home+RMEG) (n=10) and that performed only step aerobic exercise control group (CG) (n=12). While all groups applied the same step aerobic exercise program 3 days a week for 8 weeks, Exercise + RMEG and Home + RMEG also performed respiratory muscle exercises. The respiratory functions of the participants were measured twice with a spirometer device, and their BEF with a bioelectrical impedance analyzer and skinfold device, at the beginning of the study and at the end of the 8th week. In the analysis of the data, Repeated Measures Two-Way ANOVA test was used to examine the results of different protocols, pre-post test measurements and protocol*time interaction effect. As a result of the analysis of the data, it was determined that the respiratory parameters in all groups improved statistically significantly from the pre-test to the post-test, while this improvement was found to be the highest in Exercise + RMEG as a percentage. A statistically significant decrease was determined in BFP from pre-test to post-test in all groups. As a result, it can be said that step aerobic exercises are an effective method in both increasing respiratory functions and reducing BFP, and that respiratory muscle exercises with deviced applied together with step aerobic exercises provide more improvement in respiratory parameters. For this reason, it is thought that deviced respiratory muscle exercises performed together with exercise can be applied as an alternative method to increase respiratory parameters.