Sosyal bilgiler öğretiminde sanal gerçeklik kullanımının ortaokul 6.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına etkisi
The effect of the use of virtual reality in teaching social studies on the academic achievement of secondary school 6th grade students
- Tez No: 873500
 - Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ARIBAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2024
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Aksaray Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Teknolojik ilerlemeler dünya çapında hızla devam ederken eğitim ve öğretim alanı bu gelişmelere ayak uydurmaya çalışarak teknolojinin gerisinde kalmamıştır. Bilim ve teknolojide yaşanan gelişmeler toplumu dün, bugünü ve yarını ile inceleyen insanları hayata daha donanımlı hazırlayan Sosyal Bilgiler alanı ile yakından ilintilidir. Bu sebeple Sosyal Bilgiler alanında yeni ve sürekli gelişen teknolojinin kullanımı önem arz etmektedir. Bu çalışmanın gayesi Sanal Gerçeklik teknolojisi kullanarak planlanan Sosyal Bilgiler dersinde öğrencilerin akademik başarı düzeylerinin belirlenmesidir. Bu amacı gerçekleştirmek için Aksaray ili Sultanhanı ilçesinde MEB bağlı bir ortaokulda 6.sınıf öğrencilerine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışma Nicel araştırma yöntemiyle yapılan Yarı Deneysel araştırmadır. Çalışmada akademik başarı testi kullanılmıştır. Çalışmaya Sultanhanında MEB bağlı bir ortaokulda 6.sınıfında okuyan 20 öğrenci katılmıştır. Araştırma 2022-2023 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada VR gözlüğü kullanılarak uygulamalar yapılmış ve uygulama sonrasında Akademik başarı testi uygulanmış olup elde edilen veriler SPSS 22 programı kullanılarak istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Yapılan analizler ışığında SG uygulaması yapılan deney grubu ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonuçları göz önüne alınarak öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
While technological advancements continue to progress rapidly worldwide, the field of education has endeavored to keep pace with these developments, ensuring it does not lag behind in technology. The advancements in science and technology are closely related to the field of Social Studies, which examines society's past, present, and future, preparing individuals more proficiently for life. Therefore, the use of new and constantly evolving technology is crucial in the Social Studies field. The aim of this study is to determine the academic achievement levels of students in a planned Social Studies course using Virtual Reality (VR) technology. This goal was pursued through research conducted at a middle school affiliated with the Ministry of Education (MEB) in Sultanhanı district of Aksaray province. The study employed a Quantitative research method in a Semi-Experimental design. Academic achievement tests were utilized in the study, with 20 sixth-grade students participating. The research was conducted during the 2022-2023 academic year. VR goggles were used for applications during the study, and post-application academic achievement tests were administered. The data obtained were subjected to statistical analyses using SPSS 22 software. Based on the analyses, statistically significant differences were observed between the experimental group that received VR applications and the control group. Recommendations were developed based on the findings of the research.